22.12.2015 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inde bohatstvo, u nás kapitál

Rok 2015, ktorý sa práve končí, bol aj Medzinárodným rokom pôdy. Rok sa síce končí, ale problémy s pôdou, jej prenájmom, vlastníctvom a hospodárnym využitím, zostávajú. A prenesú sa aj do nasledujúceho roku.

BRATISLAVA. Na viaceré z nich sústavne upozorňujú renomovaní odborníci a ľudia, čo na pôde alebo s pôdou pracujú. Akademik Juraj Hraško, ktorý bol v minulosti aj ministrom a veľvyslancom SR o Švajčiarsku, si myslí, že mnohé naše súčasné problémy vznikli už pri rokovaniach o vstupe SR do Európskej únie. Podľa jeho názoru mala byť pôda v SR v ústave vyhlásená za národný prírodný zdroj, a nie za tovar, ktorým je aj v súčasnosti.

„Mnohé zo súčasných problémov nášho poľnohospodárstva vznikli aj preto, lebo tí ľudia, odborníci, ktorí na pôde vedia hospodáriť, ju nevlastnia, a tí, čo ju reálne vlastnia, tí zasa reálne nehospodária,“ hovorí akademik J. Hraško. A pripomína príklad zo susedného Maďarska, kde je pôda v ústave definovaná ako „národné bohatstvo maďarského ľudu“.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že na Slovensku evidujeme značný hlad po pôde. Určite to súvisí aj s tým, že podľa viacerých finančníkov „najlepším spôsobom, ako v súčasnosti neprísť o peniaze, je investovať ich do pôdy“.      

Problém dostať sa k pôde potom majú najmä menší a stredne veľkí roľníci, ktorým celkom logicky chýb „väčšia ekonomická sila“.

S tým súhlasí aj Gabriela Matečná, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF).

„Áno, dostať sa k pôde je síce zložité, ale nie je to nemožné“, konštatuje G. Matečná a pripomína, že celý proces môže veľmi urýchliť dohoda s pôvodným nájomcom. Ďalšou možnosťou, ako sa môže nový záujemca dostať k prenájmu pôdy, je dohodnúť sa s tými fyzickými osobami, teda s tými vlastníkmi pôdy, ktorí nie sú spokojní doterajšími nájomnými vzťahmi.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down