07.01.2021 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Index cien potravín v decembri aj za celý rok 2020 vzrástol

Svetové ceny potravín v decembri vzrástli už siedmy mesiac po sebe. Všetky hlavné kategórie, okrem cukru, si pritom minulý mesiac pripísali zisky. Informovala o tom vo štvrtok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

RÍM. Index cien potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny cien v rámci potravinového koša obsahujúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne produkty, sa v decembri 2020 medzimesačne zvýšil na 107,5 bodu zo 105,2 bodu v novembri.
Novembrový výsledok bol pritom revidovaný smerom nahor z pôvodných 105 bodov.
Za celý rok 2020 dosiahol referenčný index v priemere 97,9 bodu, čo je trojročné maximum a nárast o 3,1 % oproti roku 2019. Stále je však o 25 % nižší oproti svojmu historickému maximu v roku 2011.
Ceny rastlinného oleja pokračovali aj v decembri v raste a stúpli o 4,7 % po prudkom zvýšení o vyše 14 % v novembri. Za celý rok 2020 vyskočil príslušný index o 19,1 %. Podľa FAO ceny tlačilo hore obmedzenie dodávok z hlavných krajín produkujúcich palmový olej. Ovplyvnil ich aj prudký nárast vývozných ciel v Indonézii. Ceny sójového oleja čiastočne podporili aj dlhodobé štrajky v Argentíne.
Index cien obilnín v decembri stúpol o 1,1 % a za celý rok 2020 o 6,6 %.
V decembri sa pritom zvýšili vývozné ceny pšenice, kukurice, ciroku a ryže pre obavy z horších podmienok na pestovanie a úrody v Severnej a Južnej Amerike a Rusku, uviedla FAO.
Index cien mliečnych výrobkov v poslednom mesiaci vlaňajška vzrástol o 3,2 %, ale za celý rok 2020 bol v priemere o 1 % nižší ako v roku 2019.
V decembri sa však zvýšili všetky zložky indexu v dôsledku silného globálneho dopytu po importe, ktorý vyvolali obavy zo suchšieho a teplejšieho počasia v Oceánii, ako aj vysoký interný dopyt v západnej Európe.
Index mäsa v decembri vzrástol o 1,7 % a za celý rok klesol o 4,5 %. Dôvodom bolo zdraženie hydiny v decembri, čiastočne v dôsledku ohnísk vtáčej chrípky v Európe. Ceny bravčového mäsa však mierne klesli. Prispelo k tomu aj pozastavenie nemeckého vývozu na ázijské trhy po prepuknutí afrického moru ošípaných.
Priemerné ceny cukru sa v decembri znížili o 0,6 %. Za celý rok 2020 však vzrástli o 1,1 %. Podľa FAO najnovšie údaje odrážajú nárast dovozu z Číny a zvýšený dopyt po rafinovanom cukre z Indonézie.
FAO v januári nevydala aktualizovanú predpoveď pre celosvetovú úrodu obilnín. Jej ďalší odhad sa očakáva vo februári.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down