17.07.2017 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanie udržateľného poľnohospodárstva

"Klimatické zmeny predstavujú zásadné riziko pre obyvateľov vidieka v rozvojových krajinách a často vedú k nútenej migrácii. Rozvoj udržateľného poľnohospodárstva je esenciálnou súčasťou efektívnej odpovede na tento problém," povedal José Graziano da Silva, generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

RÍM. Štatistiky ukazujú, že od roku 2008 bol kvôli klimatickej katastrofe zo svojho domova každú sekundu vyhnaný jeden človek, čo prestavuje asi 28 miliónov ľudí ročne. Dá sa predpokladať, že v nasledujúcich rokoch sa tento trend ešte zintenzívni, nakoľko poľnohospodárske oblasti bojujú s teplejším počasím a s nerovnomernejšími atmosférickými zrážkami.

Graziano da Silva ďalej povedal, že riešením tejto obrovskej výzvy je podpora ekonomických aktivít, ktorým sa už teraz venuje veľká väčšina vidieckeho obyvateľstva.

Graziano da Silva a William Lacy Swing, generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), sa spolu zhovárali počas spoločného stretnutia v rámci konferencie FAO.

„Aj keď sú dôsledky pomalých klimatických zmien na prvý pohľad menej viditeľné ako sú dôsledky extrémnych udalostí, akými sú napríklad hurikány, v dlhom časovom období je ich dopad oveľa závažnejší,“ povedal William Lacy Swing, upozorňujúc na tridsať rokov trvajúce vysychanie jazera Chad, okolie ktorého je momentálne centrom potravinovej krízy. „Mnoho budúcich migrantov bude pochádzať z vidieka, čo môže mať zásadný vplyv na poľnohospodársku produkciu a na ceny potravín,“ dodal.

FAO a IOM budú v roku 2018 spoločne predsedať Globálnej migračnej skupine, ktorá je medziagentúrnou skupinou 22 organizácií, patriacich pod OSN. Tieto organizácie spolupracujú pri riešení problémov, spôsobujúcich migráciu.

Príčiny vidieckej migrácie

Vidiecke oblasti v rozvojových krajinách, kde majú chudobné domácnosti len obmedzené možnosti na to, aby sa vysporiadali s ohrozením, budú v najväčšej miere znášať dôsledky zvyšujúcej sa priemernej teploty. Táto zraniteľnosť sa ešte viac prehĺbila po rokoch nedostatočných investícií.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down