Inovatívne prístupy v ochrane plodín

K tradičným vystavovateľom celoslovenského stretnutia poľnohospodárov v Dolnej Krupej sa zaradila spoločnosť UPL. V centre jej expozície boli technológie ošetrenia pšenice a jačmeňa postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti efektívne doplnené o produkty na prírodnej báze.

CDP 2022

„Na Celoslovenských dňoch poľa v Dolnej Krupej predstavujeme technológie ochrany pšenice a jačmeňa, založené na konvenčných prípravkoch na ochranu rastlín, ako sú herbicídy, insekticídy a fungicídy využívané na kontrolu chorôb a škodcov, ktoré úspešne dopĺňa nová generácia produktov na prírodnej báze, či  už sú to biostimulátory, , taktiež produkty na báze húb,“ uviedol k expozícii Ing. Peter Knap, zástupca spoločnosti UPL, ktorá sa cielene profiluje v čoraz viac sa rozvíjajúcom segmente BioSolution.

Odpovedá tomu portfólio spoločnosti s viacerými prípravkami na báze morských rias a húb, ktoré v ochrane plodín využívajú aj slovenskí pestovatelia.

„Technológie vychádzajúce z prírody fungujú v praxi už viac ako 40 rokov, najmä vo Francúzsku, kde s ich využívaním majú farmári bohaté skúsenosti. Ide o kategóriu prípravkov, ktoré pomáhajú rastlinám vysporiadať sa s abiotickými stresmi či už z vysokých teplôt, nedostatku vlahy, ale aj živín z pôdy,“ uviedol ďalej P. Knap. Rastliny vďaka  aktívnym molekulám oligosacharínov z morských rias efektívnejšie využívajú živiny z pôdy a pozitívne vplývajú na metabolické procesy v rastline

P. Knap zdôraznil, že intenzifikácia výroby je možná iba ak rastlinám dokážeme pomôcť v priebehu ich vývoja zvládať stresy z prírodného prostredia. Zvlášť v tomto roku z hľadiska priebehu počasia, boli oziminy, ale najmä jariny atakované pretrvávajúcim suchom: „V tomto naša spoločnosť vidí príležitosť a preto vyvíjame biostimulátory, ktoré by mali pomôcť rastlinám prekonať stresujúce faktory prostredia ovplyvnením ich metabolizmu. Produkty ako Atonik, Polyversum, či Tonivit presvedčili, že v technológiách ošetrenia majú svoje miesto.“

Novinkou ku kvalite

Novinkou v segmente biostimulantov je Ary-Amin C - prípravok registrovaný do obilnín. Obsahuje aminokyseliny rastlinného pôvodu, ktoré v kľúčových fázach vývinu rastlín pomáhajú prekonať stresové obdobia spôsobené, napr. suchom. Zástupca spoločnosti odporúča aplikáciu v troch termínoch podľa stavu porastu. Na jeseň pre podporu rastu vyklíčených rastlín, na jar od konca odnožovania a v termíne T2, kedy napomáha budovať proteíny v zrne s cieľom zvýšiť kvalitatívne parametre úrody.

Komplexne nastavené produkty

V segmente herbicídov sú pre pestovateľov k dispozícii ekonomicky výhodné balíčky prípravkov, ktoré sa osvedčili v praxi s nastavením pre konkrétne problémy a požiadavky. Ponuku rozšíril nový systémový, selektívny herbicíd na báze dvoch účinných látok – clethodimquizalofop-P-ethyl pre postemergentné ošetrenie repky ozimnej, repky jarnej, repy cukrovej, slnečnice a sóje proti jednoročným aj trvácim trávovitým burinám a výmrvu obilnín. „Naši klienti si ho môžu zakúpiť už túto jeseň,“ dodal P. Knap.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down