29.03.2019 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovatívne riešenia do každodennej praxe

Koncom januára 2019 usporiadala spoločnosť RWA SLOVAKIA odborný seminár v Nitre, na ktorom predstavila odrody jarného sladovníckeho jačmeňa a inovácie a novinky pre nastávajúcu sezónu. Pestovateľov zaujali aj rôznorodé riešenia v ochrane a výžive dôležitých poľných plodín, ktoré priniesli spoločnosti ADAMA a BASF.

Hostí podujatia privítali konatelia spoločnosti RWA SLOVAKIA Ing. Ivan Valdner a Manfred Datler. Poďakovali za dôveru v produkty spoločnosti, ktoré slovenskí pestovatelia používajú vo svojej praxi už viac ako dvadsať rokov.

Inovácie a novinky

Bc. Michal Peleš zo spoločnosti RWA SLOVAKIA predstavil v minulom roku uvedené tzv. precízne vzorkovanie pôdy s využitím mobilného hydraulického zariadenia schopného vzorkovať pôdu až do hĺbky 60 centimetrov. Vzorkovanie pôdy je určené všetkým pestovateľom vrátane pestovateľov špeciálnych plodín ako je vinič hroznorodý, taktiež pôdy v ovocných sadoch.  Podľa zástupcu spoločnosti výhodou je, že pri každom jednom vpichu sú zaznamenané GPS súradnice na elektronickej mape parcely.  Na základe GPS bodu, sa prístroj vie vrátiť presne na to isté miesto, či je to o jeden, dva, alebo tri roky, alebo v nasledovnom cykle agrochemického skúšania pre odobratie vzorky a vykonanie spätnej analýzy. Spoločnosť RWA plánuje poskytovať vzorkovanie pôdy ako službu.

Mgr. Patrik Ciklaminy, produktový manažér spoločnosti RWA, na biostimuláciu osiva odporučil  prípravok ROKOAKTÍV pre naštartovanie vzchádzania rastlín.

Kvapalné koncentráty živín LEBOSOL sú určené tým pestovateľom, ktorí sa rozhodnú namixovať si živiny podľa požiadaviek konkrétneho porastu. Z kategórie univerzálnych hnojív je ROKOHUMIN, listové hnojivo s biostimulačnou zložkou pre všetky poľné plodiny, registrované tiež  do ekologického systému hospodárenia.  Podobne listové hnojivo na báze spracovaných morských rias – ALGAVIT. V sortimente repelentov je v ponuke pachový odpudzovač Antifer, ktorý chráni porasty plodín pred nežiaducim vstupom zveri. Ako uviedol P. Ciklaminy, tieto prípravky sú podrobované skúškam, ich účinnosť je však niekedy problematická, keďže si vyžaduje pravidelné sledovanie a doplňovanie pachovej látky.

Ponuka jarného sladovníckeho jačmeňa

„V portfóliu máme všetky dôležité odrody preferované spoločnosťou Heineken. Od spoločnosti Limagrain - Kangoo, Overture a Odyssey a dve exkluzívne odrody - Soulmate a Sunshine," uviedol Ing. Peter Feješ, promotér spoločnosti RWA. Akceptovanými odrodami v limitovanom množstve sú Laudis 550 a Malz. Skúšané odrody sú Esma a Tango.

Ťažisková odroda  Sunshine dosahuje nadpriemerné úrody, výbornú sladovnícku kvalitu vo všetkých výrobných oblastiach. Napriek tomu, že nemá zabudovaný gén Mlo, má veľmi dobrú odolnosť proti múčnatke trávovej, taktiež proti hrdziam, hnedej a rhynchospóriovej škvrnitosti. Podľa P. Feješa je pri Sunshine len ten problém, že slovenskí pestovatelia nevedia dodať dostatok produkcie, čo je škoda.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down