15.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovatívne v ochrane viniča hroznorodého

Vinohradnícky seminár v Oponiciach svojimi témami zameranými na ochranu proti dôležitým chorobám viniča oprávnene pritiahol pozornosť pestovateľov tejto ušľachtilej rastliny. Spoločnosť Bayer predstavila portfólio prípravkov pre ošetrenie viniča v nastávajúcej sezóne.

Dôraz na prevenciu

Ing. Petr Příkazský zo spoločnosti Bayer proti múčnatke viničovej odporučil systémový fungicíd Luna® Experience s účinnými látkami fluopyram a tebuconazoleFluopyram zo skupiny SDHI je podľa zástupcu spoločnosti veľmi dobrý v prevencii a má pomerne dlhodobú účinnosť proti múčnatke viničovej, taktiež proti plesni sivej a bielej hnilobe. Lunu® Experience odporúča aplikovať pri odkvitaní viniča v dávke 0,375 litra na hektár, maximálne dvakrát počas vegetácie vo fáze od šiestich listov viniča až do polovice júla (BBCH 73) s aplikačným intervalom 10 - 12 dní.

Osvedčený Falcon® 460 EC je trojzložkový fungicíd, z ktorých spiroxamine disponuje kuratívnym účinkom proti múčnatke. Pre účinnú látku triadimenol v tomto roku jeho registrácia končí.

Strobilurínový fungicíd Zato® 50 WG, okrem toho, že veľmi dobre pôsobí proti múčnatke, je účinný aj proti botrytíde a bielej hnilobe. Aplikuje sa v období uzatvárania strapcov v dávke 0,15 kg na hektár, ideálne v druhej polovici vegetácie. Rovnako aj pri tomto prípravku platí použiť ho preventívne. V prípade prípravkov na báze strobilurínov P. Příkazský upozornil, že pokiaľ sa používajú opakovane, hrozí riziko vzniku rezistencie, preto je nutné striedať ich s inými účinnými látkami.

Insekticídy obohatil nový prípravok Movento 100 SC proti fyloxére viničovej s dlhodobým reziduálnym pôsobením. Plná biologická účinnosť nastáva po penetrácii prípravku do rastlinných pletív a po jej systémovom rozvedení v rastline. Použitie prípravku je preto optimálne smerovať do obdobia aktívneho rastu viniča. „Prípravok neodporúčame aplikovať vo viniciach zaradených v systéme integrovanej produkcie s introdukciou Typhlodromus pyri, pretože túto populáciu dravého roztoča môže poškodiť,“ dodal P. Příkazský.

Účinne proti peronospóre

Najsilnejším prípravkom v portfóliu proti peronspóre je Profiler® so systémovo pôsobiacimi účinnými látkami - fluopicolide a fosetyl-Al. Optimálny termín použitia je v dobe intenzívneho rastu viniča (BBCH 53 až 81).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down