29.03.2022 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovatívne v regulácii burín v obilninách v roku 2022

"Ochrana obilnín proti burinám na jeseň je základ. A to aj z pohľadu antirezistentnej stratégie nielen proti bežne sa vyskytujúcim burinám, ale taktiež v prípade ťažšie ničiteľných burín," povedal Ing. Josef Suchánek zo spoločnosti Bayer CZ počas odbornej konferencii spoločnosti.

Z osvedčených prípravkov odporučil Cougar® Forte (diflufenican a flufenacet), ktorý vďaka dlhodobému reziduálnemu pôsobeniu spoľahlivo likviduje fialky, veroniky a hluchavky, taktiež pakosty a zemedym lekársky, z trávovitých burín hlavne metličku obyčajnú. Aplikuje sa v dávke 0,5 litra na hektár, preemergentne alebo skoro postemergentne. V prípade výskytu prerastených burín ako je lipkavec obyčajný a výmrv repky, J. Suchánek odporúča kombinovať s prípravkom Sekator® OD v dávke 0,1 litra na hektár.

Ochrana proti dvojklíčnolistovým burinám na jar

„Ideálnym riešením je Sekator® Plus, ktorý napĺňa požiadavky antirezistentnej stratégie z pohľadu dvojklíčnolistových burín. Okrem sulfonylmočovín (iodosulfuron-methyl Na, amidosulfuron) obsahuje rastovú účinnú látku 2,4-D až 433g/l v OD formulácii a predstavuje tak inovatívne riešenie v ošetrovaní ozimných a jarných obilnín proti širokému spektru burín,“ odporučil v minulom roku uvedený herbicíd J. Suchánek. Disponuje rozšírenou účinnosťou proti širokému spektru burín vrátane problematických ako je nevädza poľná, pohánkovec ovíjavý, mak vlčí a ďalšie. Taktiež účinne reguluje buriny spodného poschodia, ako sú napr. hluchavky, fialky, konopnica, veroniky, z trvácich burín hlavne pichliač roľný, mlieč roľný, pupenec roľný, atď. taktiež výmrv repky, slnečnice a ALS tolerantných kultúr. V jarných obilninách účinne potláča ježatku kuriu nohu. Aplikuje sa v dávke 0,45 až 0,6 litra na hektár, pri jarných obilninách od tretieho listu, pri ozimných obilninách od začiatku odnožovania. 

Komplexne proti širokému spektru burín

Reguláciu burín v obilninách na jar posilnil v minulom roku uvedený herbicíd Husar® Active Plus – ako uviedol J. Suchánek, s oveľa rýchlejším a spoľahlivejším účinkom. Inovatívne zloženie spočíva v obsahu účinnej látky thiencarbazone proti burinám ako sú hluchavky, pakosty, stračia nôžka, veroniky, fialky, zemedym lekársky. V prípade tráv, okrem metličky obyčajnej a mätonohom disponuje rozšírenou účinnosťou proti ovsu hluchému. Navyše veľmi dôležitá je účinnosť proti výmrvom dvojklíčnolistových (repka, slnečnica) a ALS tolerantných plodín. Optimálny termín pre aplikáciu je od začiatku odnožovania až do vytvorenia prvého kolienka obilniny v dávke jeden liter na hektár. Ako zdôraznil J. Suchánek - nie je potrebná kombinácia s ďalšími zmáčadlami a herbicídmi, čo je ďalší plus pre pestovateľa. Neodporúča sa kombinovať s DAM 390. Prípravky Sekator® Plus a Husar® Active Plus sú taktiež vhodné do osevných postupov s odrodami cukrovej repy technológie Conviso® Smart, v ktorých z hľadiska rezistencie preventívne riešia tak nepríjemné buriny ako sú mrlíky, taktiež účinne ničia obrastajúce skrojky uvedených odrôd cukrovej repy.

V granulovanej formulácii do kombinácie

Do tretice Husar® Star - komplexný herbicíd pre ošetrenie obilnín proti burinám na jar, je v granulovej WG formulácii a v ponuke je k dispozícii spolu so zmáčadlom Mero® Stefes. Obsahuje účinnú látku thiencarbazone, nie však rastovú účinnú látku ako v prípade Husar® Active Plus.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down