12.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovatívne vo fungicídnom ošetrení obilnín

„Zmeny v portfóliu prípravkov na ochranu rastlín vyplývajú jednak z meniacich sa potrieb trhu, ale aj reštrikčnej politiky EÚ v oblasti ochrany rastlín zameranej na revíziu aktuálne používaných účinných látok.“

Povedal v úvode Ing. Vladimír Barbierik zo spoločnosti Bayer počas odbornej konferencie v Nitre.

Ťažiskovým prípravkom pre fungicídnu ochranu osív je Redigo® Pro. Za najvýznamnejšie prednosti produktu V. Barbierik považuje výnimočný rozsah registrácie proti typickým chorobám ozimných obilnín a zároveň aj proti špecifickým chorobám jarného jačmeňa. Ďalej originálne rastovo-stimulačné pôsobenie vďaka zlepšenému príjmu živín a vody, taktiež zvyšuje odolnosť rastlín proti suchu, vyzimovaniu a urýchľuje vývoj rastlín. Vyšší obsah prothioconazole - až 150 gramov na liter, jednoznačne zvyšuje účinnosť proti jednotlivým chorobám, najmä proti škvrnitostiam, fuzariózam a plesni snežnej.

„Odhadujeme, že takmer 35 000 ton osiva obilnín bolo v minulom roku ošetrených s Redigo® Pro, čo považujeme za obrovský úspech,“ dodal V. Barbierik. Ako ďalej uviedol, „vďaka vysokej koncentrácii účinných látok, ktoré sa dostávajú na tonu osiva sa nám z nášho pohľadu podarilo dosiahnuť unikátny rozsah registrácie.“

Jednotkou pre morenie osiva jarných jačmeňov zostáva Raxil® Star, vďaka tomu, že okrem dvoch azolov obsahuje účinnú látku fluopyram  zo skupiny SDHI, ktorá predstavuje najvyšší štandard ochrany sladovníckych jačmeňov.

V ponuke spoločnosti Bayer zostávajú aj cenovo zvýhodnené Lamardor® + Difend® Sety. Vysoký obsah troch účinných látok garantuje mimoriadnu úroveň účinnosti proti kompletnému spektru chorôb prenosných osivom, pôdou a rastlinnými zvyškami, vrátanie sneti zakrpatenej, fuzarióz a plesni snežnej.

Komplexná ochrana

Vo foliárnej ochrane z osvedčených produktov je naďalej Falcon®, pretože ako uviedol V. Barbierik, na trhu nie je veľa produktov s tromi účinnými látkami (spiroxamine, tebuconazole, triadimenol) - s aplikáciou ideálne vo fáze T1 v dávke 0,4 litra na hektár proti skorým infekciám, najmä múčnatkám. Preferovaným  prípravkom vo fungicídnom ošetrovaní obilnín je Hutton®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down