12.10.2016 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inšpiratívne pedologické dni

Slovenská pedologická spoločnosť (Societas pedologica slovaca, o. z.) zorganizovala v spolupráci s Českou pedologickou spoločnosťou vedeckú konferenciu PEDOLOGICKÉ DNI 2016 s názvom Pôda v krajine jej význam, postavenie a zraniteľnosť. Konferencia sa uskutočnila v Dudinciach v dňoch 7. až 9. septembra 2016, pričom posledný deň bol venovaný pedologickej exkurzii.

 

BRATISLAVA. Pedologické dni organizujeme každoročne spoločne s Českou pedologickou spoločnosťou, so striedaním miesta konferencie a s tým, že organizátori týchto podujatí majú snahu ukázať českým či slovenským kolegom špecifické regióny z hľadiska pôdnych pomerov i rozvoja poľnohospodárskej a lesnej krajiny.

Tohto roku organizácia pripadla Slovensku, a spoluorganizátormi tohtoročnej konferencie boli NPPC – Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy Bratislava a Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene.

Problematiku zraniteľnosti pôd a krajiny treba riešiť ako prierez aktivít v poľnohospodárskej a lesnej krajine vo väzbe na udržateľný manažment, a do riešenia treba zakomponovať environment a integrované plánovanie.

Druhým dôležitým cieľom je rozvíjať multidisciplinárny výskum pedológie s ostatnými vedeckými disciplínami s cieľom uplatniť veľký potenciál slovenskej a českej pedológie a s ich možnosťami prispieť k vedeckej spolupráci v rámci Európskej únie.

Pod osobnou záštitou

 Oficiálnu osobnú záštitu nad konferenciou prevzali Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, a Marian Jurečka, minister poľnohospodárstva ČR.

V ich zastúpení mali prezentácie predstavitelia oboch ministerstiev, ktorí predstavili súčasné problémy v ochrane pôdy ako aj pálčivé otázky, týkajúce sa predaja pôdy cudzincom či riešenie sucha pri očakávanej klimatickej zmene, ktorá snáď najcitlivejšie zasiahne do poľnohospodárskej výroby.

Pôdoznalci vedia, že pôdu treba chápať ako obmedzený - a v podmienkach ľudského života neobnoviteľný - prírodný zdroj. Má veľkú variabilitu v priestore i v čase, a veľmi rýchlo môže podliehať rôznym degradačným vplyvom. Má rôzne funkcie, ktoré sú dôležité z hľadiska poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, zabezpečenia kvality životného prostredia či z hľadiska ochrany prírody, krajinnej architektúry a mestského života.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down