06.12.2016 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Integrované riešenia od sejby po zber

Obsahom zimného seminára spoločnosti Syngenta Slovakia, s. r. o., ktorý sa uskutočnil 24. novembra 2016 v Nitre, bolo okrem iného, hodnotenie technológie Artesian®, posudzovanie kvality silážnych kukuríc, ponuka osvedčených a nových hybridov kukurice a slnečnice pre nasledujúcu sezónu, či „sladká budúcnosť“.

Rok skúseností s technológiou Artesian®

Ing. Karel Neckář, Ph.D. zo spoločnosti Syngenta sa vo svojom príspevku zameral na prvý rok skúseností s pestovaním hybridov kukurice technológie Artesian®, ktorá je odpoveďou na priebeh počasia v predchádzajúcich rokoch s ohľadom na vývoj počasia v budúcnosti. Základom Artesian® genetiky je robustný koreňový systém so schopnosťou čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy. Ďalej je to synchronizácia kvitnutia samčích a samičích súkvetí, schopnosť doopeľovania špičiek šúľka a napĺňanie zrna najmä v podmienkach sucha. Efektívna fotosyntéza a vyšší obsah chlorofylu v listoch znamená, že hybridy s Artesian® výbavou nepotrebujú toľko listovej hmoty a sú aj v tomto smere hospodárnejšie.

Testovanie hybridov kukurice sa uskutočňuje vo vybraných lokalitách po celej Európe, vrátane Slovenska. Okrem výšky úrody ide aj o preverenie ich reakcie z hľadiska pôdy, teploty, zrážok, radiácie, atď.

„Čo sa týka Artesian® hybridov, tieto dosahujú nadpriemerné úrody v suchých podmienkach a veľmi dobré úrody v dobrých podmienkach,“ dodal K. Neckář.

Artesian® hybridy pre rok 2017

V ponuke pre nasledujúcu sezónu sú tri hybridy: SY Fenomen (FAO 270), SY Photon (FAO 300) a SY Zephir (FAO 360).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down