07.03.2018 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Interagros VP spúšťa dlhodobý projekt nákupu slamy

Spoločnosť Interagros VP spúšťa dlhodobý projekt nákupu slamy na ďalšie spracovanie. Poľnohospodársku surovinu bude dodávať do Leopoldova, kde spoločnosť Enviral začína výstavbu prevádzky na výrobu druhogeneračného biopaliva.

LEOPOLDOV. Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti Interagros VP Soni Hučkovej slovenskí farmári tak budú môcť Slovensku pomôcť začleniť sa k lídrom v oblasti zavádzania obnoviteľných zdrojov energií (OZE).
"Našim cieľom je prehĺbiť dobré vzťahy s farmármi a ukázať im, že pri rozumnom hospodárení, keď na poliach zostáva dostatočné množstvo slamy na výživu pôdy i pre hospodárske zvieratá, je stále dostatok voľnej slamy, ktorú vedia premeniť na ďalší zdroj príjmov," uviedla Hučková.
Nákup agrokomodít na výrobu biopalív podľa nej nie je na domácom trhu novinkou, nákup kukurice a repky na tieto účely už niekoľko rokov prináša farmárom stabilný zisk. Preto už v prieskumnej fáze obchodníci zaznamenali záujem farmárov aj o takúto novú možnosť odbytu.
Ročný plán predstavuje nákup 350.000 ton pšeničnej a jačmennej slamy a kukuričného kôrovia. Po spracovaní komodity v leopoldovskej prevádzke vznikne druhogeneračný bioetanol v objeme 50.000 ton.
Biopalivá sa používajú na znižovanie emisií v sektore dopravy, cieľom zavedenia druhogeneračných biopalív je usporiť ešte viac emisií a tým naplniť cieľ, ktorý Európska únia zakotvila v legislatíve.
Producenti bioetanolu plánujú využiť aj unikátny vedľajší produkt výroby - tekuté organické hnojivo s obsahom sušiny viac ako 50%, ktoré zabezpečí pôde vysoký obsah dusíka, fosforu, draslíka a uhlíka v mineralizovanej forme. Ročná produkcia pri plnej kapacite výroby dosiahne 140.000 ton.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down