29.05.2023 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Invázne buriny a ich regulácia

Škodcovia, choroby a buriny v kultúrnych plodinách sú prirodzenou súčasťou našich polí.

Nástup nových druhov

Zmenou technológie pestovania kultúrnych plodín a vplyvom klimatických zmien sa mení nielen zaburinenosť porastov, ale aj spektrum burín. Mnohé druhy burín ustupujú a ich výskyt je minimálny. Vyskytujú sa nové druhy burín, ktoré sa v našich podmienkach v minulosti nevyskytovali, alebo boli len ojedinele. Ich regulácia je náročná. Reguláciu zaburinenosti komplikujú špecifické parametre týchto burín, ale aj nedostatok účinných prípravkov proti týmto novým druhom burín.

Tieto buriny sa najčastejšie vyskytujú v kukurici, slnečnici a okopaninách. Nájdeme ich aj v sóji, ale aj v riedkych porastoch obilnín a repky. Patrí sem ambrózia palinolistá, Ambrosia artemisiifolia L., iva voškovníkovitá Iva xanthiifolia L., podslnečník Theofrastov Abutilon theophrasti Medic. a  voškovník obyčajný, Xanthium strumarium L.

Tieto buriny sú uvedené v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 449/2019 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky. Boli sem zaradené také druhy burín, ktoré spôsobujú najväčšie problémy pri pestovaní kultúrnych plodín. Uvedené buriny majú veľmi negatívny vplyv na výskyt našich pôvodných druhov burín na poliach a najviac sa podieľajú na zmene krajiny.

Voškovník obyčajný Xanthium strumarium L.

Voškovník patrí k druhom burín, ktorých výskyt a význam sa za posledné desaťročia zmenil z botanickej rarity na hospodársky veľmi nebezpečné. Jeho škodlivosť v pestovaných plodinách neustále narastá.

Charakteristika

Voškovník z čeľade astrovité je jednoročná svetlomilná burina. Je to neskorý letný druh, ktorý sa vyskytujú hlavne v teplejších oblastiach na humóznych pôdach s dobrou zásobou živín. Je to burina náročná na vodu, počiatočný výskyt sa pozoruje na zaplavovaných miestach, na okraji pozemkov a zamokrených miestach. Má rýchly počiatočný rast a vysokú konkurenčnú schopnosť. Ak klíči súčasne s plodinou, rýchle ju potlačí. Ide o burinu obsahujúcu rôzne pre človeka aj rastliny jedovaté látky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down