Invázne buriny, ktorých dovoz do EÚ je zakázaný

Štátna ochrana prírody SR zaradila medzi invázne nepôvodné druhy rastlín vzbudzujúce obavy Únie 14 rastlín, ÚKSÚP ich označil ako invázne buriny, ktorých dovoz do EÚ je zakázaný. Mnohé z nich nemajú ešte slovenské názvy ako Baccharis halimifolia, Lysichiton americanus a Parthenium hysterophorus.

Baccharis halimifolia

Patrí do čeľade Asteraceae. Druh pochádza zo Severnej Ameriky (východná a južná časť USA, východné Mexiko), Bahamských ostrovov a Kuby. Druh sa správa invázne v Austrálii (pozdĺž pobrežia na juhu Queenslandu a v Novom Južnom Wales-e). Je naturalizovaný v Európe a na Novom Zélande. Na Slovensku výskyt nie je známy. Rastie na okrajoch mokradí (aj zasolených), močiarov, na nevyužívaných poliach, pozdĺž priekop a na narušených miestach. Uprednostňuje skôr piesčité, ale aj zasolené pôdy, ktoré sú dostatočne vlhké. Nevadí mu však ani nedostatok vlahy. Nemá vysoké nároky na obsah živín v pôde.

Je to mohutný rozložitý ker dorastajúci do výšky 4 metre, niekedy až stromovitého vzhľadu. Listy vyrastajú na konároch striedavo, sú jednoduché, vajcovité alebo kosoštvorcové, pomerne tuhé, na okraji prevažne hrubo zubaté, horné listy celistvo okrajové. Na Floride je stálo zelený, neopadavý, na severnejších lokalitách zvyknú v zime listy opadávať. Druh je dvojdomý, má samčie a samičie jedince. Kvitne postupne v októbri až v novembri. Samčie rastliny sú menšie, so žltými kvetmi. Samičie kvety sú malé, biele, zoskupené v bohatých súkvetiach na koncových častiach konárov. Semená sú dlhé, tenké s chumáčom páperia, ktoré im umožňuje šírenie vetrom. Druh sa rozmnožuje vegetatívne – odrezkami, ale najmä generatívne – semenami, ktoré sú prenášané vetrom alebo vodou. Zakázané je dovážať: živé rastliny, osivo, zakorenené odrezky a mladé rastliny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *