14.03.2014 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investíciám do pôdy bráni rozdrobené vlastníctvo, riešením sú pozemkové úpravy

Investorov, ktorí majú záujem vložiť kapitál do pôdy, brzdia často neusporiadané vlastnícke vzťahy. Štát aj prostredníctvom eurofondov bude naďalej hradiť práce spojené so sceľovaním, prerozdeľovaním a novým usporiadaním pozemkov v extravilánoch obcí a miest, najmä poľnohospodárskych. Pozemkové úpravy, ktoré majú vyriešiť zložité vlastnícke vzťahy, môžu vyvolať aj samotní investori.

BRATISLAVA. "Agropodniky, farmári a investori narážajú na rozdrobené vlastníctvo pozemkov. Veľa problémov môžu vyriešiť pozemkovými úpravami organizovanými spoločne s obcami," poukázal pre TASR predseda Komory pozemkových úprav Vladimír Uhlík. Upozorňuje na možnosť vyvolania pozemkových úprav v určitej lokalite. "Na základe zákona o pozemkových úpravách možno nariadiť alebo v záujmovom území aj povoliť pozemkové úpravy. V takom prípade je vhodné až nutné, aby v danom území okrem bežného vlastníctva fyzických osôb vlastnil pozemky aj štát v správe Slovenského pozemkového fondu, poprípade obec a aj žiadateľ o jednoduché pozemkové úpravy," doplnil.
Ak sa celý proces obmedzí na samotnú záujmovú lokalitu a príslušnú výmeru štátnej alebo obecnej pôdy, hovoríme o jednoduchých pozemkových úpravách (JPÚ). "Náklady na projekt JPÚ hradí ten, kto o konanie požiada," priblížil Uhlík. Výhodnejšie a celkovo efektívnejšie je podľa neho vykonať pozemkové úpravy naraz v celom katastrálnom území. "Vtedy hovoríme o nariadených pozemkových úpravách. Ak však územie nie je ešte zaradené v harmonograme Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, je možné požiadať práve o JPÚ," vysvetlil.
Výhodou úprav vyvolaných obcami a investormi je, že sa v rámci nich majetkovoprávne vysporiadajú pozemky pod lokalitami určenými na investičné aktivity, ak to nejde bežnými prostriedkami ako geometrické plány, kúpne a zámenné zmluvy.
Agropodnikateľom by podľa predsedu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milana Mišánika pomohlo akékoľvek vyriešenie komplikovaných vlastníckych vzťahov. "Privítame všetky legislatívne a technické riešenia, ktoré budú smerovať k  vysporiadaniu majetkovo-právnych vzťahov k pôde," konštatoval pre TASR.
Zároveň pripomenul, že tieto problémy vznikli nielen ako dedičstvo z minulosti, kedy sa pôda kolektivizovala. "Počet vlastníkov sa rozrastá aj dedením, s pôdou sa ťažšie nakladá, keďže k predaju je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov jedného pozemku," priblížil M. Mišánik. K pôde pôvodných vlastníkov sa takto dostávajú ďalšie generácie, ktoré však k nej strácajú puto. "Mnohí vlastníci sa zdržujú mimo republiky a tým sa situácia stáva pre podnikanie na pôde čoraz zložitejšia," dodal.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down