25.03.2011 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investovali do nových skladov

Mliekareň Koliba Hriňová má nové logistické centrum, postavili ho za päť miliónov eur.

Vybudovanie týchto nových skladovacích kapacít umožňuje firme výrazne znížiť náklady na prenájom iných skladov. Súčasne ide o reakciu na stúpajúci objem výroby.
Spoločnosť, ktorá je podľa obratu najväčšou mliekarňou v Banskobystrickom kraji, investovala v rokoch 2008 a 2009 do nových technológií približne 5,21 milióna eur. Financie, ktoré firma získala z fondov EÚ, smerovali do baliacej linky, lisovacej vane na syry a na rozšírenie energobloku. Firma už pred štyrmi rokmi postavila úplne novú syráreň za 2,39 milióna eur.
Vložené prostriedky sa spoločnosti vyplácajú. Obrat až do roku 2008 každoročne stúpal. Vtedy za svoje výrobky a služby mliekareň zinkasovala približne 24,44 milióna eur. Zvrat nastal v roku 2009, po nástupe hospodárskej krízy a následnom, asi polovičnom prepade cien mlieka. Obrat dosiahol len asi 90 percent z úrovne predchádzajúceho roka, a to aj napriek tomu, že objem výroby sa zvýšil zhruba o štvrtinu. Vlani sa ale obrat dostal opäť na úroveň roku 2008.
Hriňovská mliekareň vlani spracovala asi 45 miliónov litrov mlieka od niekoľkých desiatok dodávateľov z celého Slovenska. Celkovo sa pritom v závode môže spracovať až 70 miliónov litrov mlieka ročne. Syrov vyrobila asi 4000 ton a masla približne 2000 ton, a na trh dodávala zhruba 30 druhov výrobkov.
Mliekareň Koliba množstvo výrobkov aj exportuje. Do Maďarska, Rumunska, Chorvátska a do Českej republiky smeruje zhruba 30 percent vyrobeného tovaru. Vo väčšine krajín má spoločnosť aj obchodné zastúpenie.
Hriňovská mliekareň, ktorá zo začiatku zamestnávala len niekoľko ľudí, dnes dáva prácu asi 95 stálym zamestnancom. Ďalších 30 pre ňu pracuje na živnosť ako predajcovia.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down