01.12.2010 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investujú do chovu ošípaných

Chovateľ ošípaných chce do farmy pri Kamenici nad Cirochou investovať vyše 1,5 milióna eur.

V areáli bývalej výkrmne ošípaných pri obci Kamenica nad Cirochou (okres Humenné) sa od marca tohto roka realizujú rekonštrukčné práce. Za investičnou akciou stojí spoločnosť Pavex s poľskou majetkovou účasťou, ktorá plánuje do obnovy objektov a novej technológie na produkciu odstavčiat investovať viac ako 1,5 milióna eur.
Podľa slov Juliána Škerlíka, konateľa spoločnosti Pavex, firma odkúpila areál od pôvodných vlastníkov v roku 2007. „Po počiatočných investíciách sme začali s chovom odstavčiat, no zastihla nás kríza, akú toto odvetvie nezaznamenalo možno 40 rokov," uviedol J. Škerlík.
Ako ďalej dodal, v minulom roku došlo k čiastočnému oživeniu trhu a manažment spoločnosti sa rozhodol poľnohospodársky areál pri Kamenici opäť modernizovať.
„Do technologických zariadení a stavebných prác sme doteraz investovali asi 750-tisíc eur a minimálne takéto množstvo prostriedkov si to ešte vyžiada," spresnil J. Škerlík.
Prebiehajúca revitalizácia ja zameraná hlavne na obnovu zastaraných objektov, výstavbu odpadových kanálov, ale aj na montáž kŕmnych liniek či pôrodných boxov.
Spoločnosť spustila v júni tohto roka popri prebiehajúcej rekonštrukcii na farme pri Kamenici nad Cirochou aj chov ošípaných. „Do budúceho roka tu bude umiestnených asi 800 prasníc a do dvoch rokov by sa mal ich počet zvýšiť o ďalších 1100 kusov,“ informoval J. Škerlík, ktorý zároveň dodal, že produkciu odstavčiat realizujú v súčasnosti aj v obci Topoľovka (okres Humenné).
„Produkujeme tam asi 20-tisíc odstavčiat ročne. Vyše 90 percent z nich ide na vývoz do Poľska, menšia časť na domáci trh," vysvetlil J. Škerlík.
V obnovených priestoroch kamenickej farmy sa podľa jeho slov nachádzajú prasnice asi od júna tohto roka a v prvej polovici novembra porodili prvé odstavčatá.
Zahraničný investor, ktorý sa rozhodol investovať do obidvoch poľnohospodárskych areálov na východe Slovenska, je jedným z najväčších chovateľov ošípaných v Poľsku. „Vo viacerých regiónoch tam produkuje odstavčatá asi na 12 podobných farmách ako na Slovensku,“ dodal J. Škerlík.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down