05.01.2015 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Írsko môže opäť vyvážať hovädzie mäso do USA

Írsko môže ako prvá krajina Európskej únie (EÚ) po kríze okolo nákazy chorobou BSE opäť exportovať hovädzie mäso do USA. Informovala o tom agentúra DPA.

DUBLIN. Írsky minister poľnohospodárstva Simon Coveney dnes vyhlásil, že cieľovou skupinou pre toto mäso je predovšetkým veľká írska komunita USA. Lukratívny trh Spojených štátov je pre hovädzie mäso z EÚ uzavretý od roku 1998. Americké úrady vlani v lete realizovali inšpekcie produkcie hovädzieho mäsa v Írsku.
      Európska komisia (EK) prijala správu pozitívne. Obnovenie exportu z Írska je podľa komisie "vítaným prvým krokom k zrušeniu neprimeraného a neodôvodneného zákazu Spojených štátov, ktorý nasledoval po kríze BSE v 90. rokoch 20. storočia". Komisia dúfa, že USA čoskoro povolia dovoz aj z ostatných štátov EÚ. Írsko bolo pred zákazom hlavným európskym exportérom hovädzieho mäsa do USA.
      Bovine Spongiforme Enzephalopathie (BSE) alebo hovorovo choroba šialených kráv zasiahla v 80. a 90. rokoch 20. storočia predovšetkým Britániu. Vyskytli sa však prípady aj v Nemecku a ďalších európskych krajinách rovnako ako v USA.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down