26.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Istota úrody aj za sucha

Priebeh tohtoročnej zimy bol ešte nepredvídateľnejší ako sa predpokladalo. Súvislá snehová pokrývka sa hľadala len veľmi ťažko, zima je zatiaľ neštandardne krátka, bez výrazného ochladenia. Posledné dni vo februári jarnými teplotami naznačujú, že sa už návratu zimy ani nedočkáme.

V lokalitách, kde  došlo k zníženému vzchádzaniu pod vplyvom sucha pri a počas sejby, môžeme očakávať redšie porasty.

       Predpovedať, v akom stave budú naše polia na začiatku jari, bude ťažké. Môžeme však predpokladať, že na niektorých lokalitách sa objavia prvé prejavy fómovej hniloby repky. Vtedy sa odporúča porasty jednoznačne ošetriť včas kvalitným fungicídnym prípravkom. K tomuto zákroku môžete spoľahlivo použiť prípravok Toprex, optimálne v tank-mix kombinácii s močovinou, čo zabezpečí maximálne využitie regulačného efektu ošetrenia.

Kombinácia prípravku Toprex a močoviny

       Táto kombinácia v dávke 0,35 l/ha Toprex + 10 kg močoviny na hektár je vhodná a účinná nielen vo vitálnych porastoch, ale prináša mnohé benefity i v stresovaných porastoch, kde následne zabraňuje prípadnému opadu stopiek, zasychaniu terminálnych kvetenstiev a podpore rozvoja koreňovej sústavy. Toprex s močovinou v spomenutej dávke môžete bezpečne kombinovať napríklad s prípravkom Galera či inými insekticídmi, okrem prípravkov na báze organofosfátov, kde síce nedôjde k žiadnemu prejavu fytotoxicity, ale pripravíte sa o efekt prípravku Toprex pri synchronizácii kvitnutia porastu.

Hlavné benefity, ktoré prináša aplikácia Toprexu na jar:

  • podpora koreňového systému
  • podpora vetvenia stoniek
  • kontrola chorôb
  • skrátenie porastu, ochrana porastu proti poliehaniu
  • synchronizácia kvitnutia, jednotné dozrievanie
  • vyšší výnos

 

Kedy aplikovať Toprex z hľadiska optimalizácie regulačného účinku?

       Ak chcete maximálne využiť potenciál pre navetvenie porastu, aplikujte tank-mix Toprex (0,35 l/ha) s močovinou (10 kg na hektár) na začiatku predlžovacieho rastu repky. Vtedy docielite maximálne potlačenie apikálnej dominancie, t.j. podporíte prerastanie úžľabných pupeňov. Neskôr už len regulujete výšku porastu. Úspešnosť tohto postupu bola podložená výsledkami pokusov, kedy ošetrenie touto tank-mix kombináciou na začiatku predlžovacej fázy porastu navýšilo počet vetví o jeden kus.

Aké sú hlavné dôvody pre ošetrenie kombináciou Toprex + močovina?

  1. Doplňujúce sa účinné látky v prípravku Toprex

    Vďaka dvom účinným látkam pôsobí Toprex fungicídne ale aj morforegulačne: difenoconazole pôsobí systémovo s preventívnym a kuratívnym účinkom, paclobutrazol pôsobí ako regulátor rastu a vývoja rastlín.

  1. Ochrana proti fómovej hnilobe

    Fómová hniloba je schopná pri optimálnych podmienkach napadnúť porast rýchlo a spôsobiť veľké škody. Fungicídna účinná látka difenoconazole zaisťuje absolútne spoľahlivú ochranu nielen proti Phoma lingam, ale i proti ďalším patogénom, ako sú Alternaria alebo Cylindrosporium.

  1. Morforegulačný účinok

    Účinná látka paclobutrazol skracuje porast, podporuje vetvenie rastlín a zabraňuje poliehaniu porastu. Vďaka regulácii výšky rastlín má svetlo lepší prístup aj do spodných poschodí rastliny, čo následne pozitívne pôsobí na tvorbu šešúľ. Porast tak bude lepšie zapojený, jednotlivé vetvy sa spoja, a obmedzí sa ich pohyb. Kompaktný porast bude lepšie odolávať nepriaznivému počasiu a praskanie šešúľ spôsobené pohybom rastlín bude znížené na minimum. Obmedzenie apikálnej dominancie rastliny po aplikácii Toprexu nevedie iba k podpore vetvenia, ale aj vývojovej homogenizácii vetiev. Dochádza aj k vnútrobunkovým zmenám, kedy aplikácia Toprexu podporí množenie chloroplastov. Vplyvom vyššieho obsahu chlorofylu v rastline je podporená i fotosyntéza.

  1. Synchronizácia kvitnutia

    Zjednotenie kvitnutia je viditeľné už na prvý pohľad. Jednotlivé poschodia rovnako zakvitajú a následne dozrievajú. Optimalizuje sa i načasovanie zberu. Zberové straty sa minimalizujú. Obdobie pre možné napadnutie porastu bielou hnilobou sa vďaka synchronizácii zníži. Tým, že puky rýchlejšie a rovnomerne odkvitajú, skracuje sa blyskáčikovi čas na odhryznutie z predpokladanej úrody. V neposlednom rade sa skracuje obdobie, v ktorom korunné plátky tienia fotosyntetizujúcej časti rastlín, čím môžu obmedzovať plnému asimilačnému výkonu porastu v tejto dobe.

Mgr. Katarína Dikáczová, Syngenta Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down