16.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

J. Karahuta chce presadiť zavedenie kategórie tzv. farmárskeho bitúnka

Na Slovensku by sa mohla zaviesť kategória tzv. farmárskeho bitúnka. Navrhuje to poslanec Jaroslav Karahuta v novele zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú predložil na nadchádzajúcu septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

BRATISLAVA. Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov by tak mohli uvádzať na trh mäso domácich kopytníkov a zveri z farmových chovov, ktoré bolo vyrobené a manipulovalo sa s ním v prevádzkarni, ktorá spĺňa požiadavky a bola schválená alebo podmienečne schválená.
Návrh zákona má upraviť požiadavky na schvaľovanie tzv. farmárskych bitúnkov na zabíjanie zveri z farmových chovov a domácich kopytníkov vrátane hovädzieho dobytka zabitých pod šírym nebom voľným projektilom. Schválené by mohli byť na základe hygienických požiadaviek ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo.
Predkladateľ v doložke vybraných vplyvov konštatuje, že je možné očakávať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie z dôvodu možnosti žiadať o schválenie malých farmárskych bitúnkov s povolenými výnimkami z legislatívnych požiadaviek Európskej únie (EÚ), pokiaľ ide o výrobu a rozrábanie mäsa domácich kopytníkov a farmového chovu. Účinnosť zákona navrhuje poslanec od 1. januára 2022.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down