27.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jablkám sa na Slovensku darí, v registri je zapísaných 150 odrôd

Bratislava. Najobľúbenejším ovocím slovenských pestovateľov sú jablká. Či už červené alebo zelené, v stravovaní majú veľmi pestré využitie. Jablone tvoria takmer polovicu výmery zo všetkých ovocných druhov registrovaných v Registri ovocných sadov (ROS), v ktorom figuruje 150 odrôd. Z nich sa najčastejšie pestujú odrody Gala (29 percent), Pinova (7 percent), Idared (7 percent), Stark a Golden Delicious (6 percent), Evelina (klubová odroda) a Topaz, obidve po 5 percent produkčnej výmery.

Jablone tvoria 48 percent výmery zo všetkých ovocných druhov registrovaných v ROS.  Celková výmera ovocných sadov k 31. decembru 2016 dosiahla 7 070 hektárov.  Produkčná výmera, z ktorej sa zberá úroda k 31. decembru 2016 dosiahla 6 382 hektárov.

„Dňa 21. októbra sme si pripomenuli Svetový deň jabĺk a „Deň pôvodných odrôd jabĺk“. Príslovie hovorí, že jedno jablko denne udrží od vás lekára ďalej. Jablká totiž obsahujú množstvo vitamínov a látok potrebných pre náš organizmus. Na Slovensku máme nielen kvalitné odrody, ale aj výborné podmienky na pestovanie jabĺk. Vyzývam preto slovenských spotrebiteľov, aby pri ich nákupe hľadali tie čerstvé a lokálne jablká zo Slovenska. A keď budú môcť, aby deťom do škôl balili radšej ovocie ako sladkosti, “ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná pri príležitosti Svetového dňa jabĺk.

Takzvané pôvodné odrody jabloní poznáme tiež ako miestne a krajové odrody, miestne sú rozšírené na malom území (v jednej obci/doline), krajové na väčšom území (napr. celý región). Tieto staré odrody sa pestujú iba v malom rozsahu, v záhradách miestnych pestovateľov. Všetky odrody jabloní, ktoré poznáme pod názvom miestne alebo krajové, patria do druhu jabloň domáca (Malus domestica). Tieto vznikli ako krížence viacerých divorastúcich druhov pochádzajúcich z iných krajín, a na Slovensku sa až následne udomácnili. Väčšina starých odrôd, ktoré sa pestujú u nás, nie sú slovenské odrody, ale vznikli rôznymi spôsobmi a dostali sa k nám prostredníctvom obchodných ciest, spolu s vlnami osídľovania či návratmi krajanov do vlasti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down