27.03.2013 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jahnátek nehaní poľské potraviny, ale nečestných výrobcov, ktorí ich produkujú

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdí, že problém kvality poľských potravinárskych výrobkov zle interpretujú médiá. Podľa neho nie sú poľské výrobky zlé, podľa neho je problém v tom, že sa na náš trh majú často dostať potraviny, ktoré sú vyrábané na nelegálnych "čiernych" prevádzkach.

Jahnátek uviedol, že spolu so svojím poľským rezortným kolegom musia preto hľadať spôsoby, ako eliminovať nečestných výrobcov od kvalitných producentov potravín. Tvrdí, že prvé výsledky sú už na svete v rámci kontaktu kontrolných orgánov na oboch stranách a systému rýchleho varovania.
      "V podstate, keď zachytíme dodávku, ktorá vykazuje veľké známky nekvality, na hraniciach si ich odchytávajú poľskí veterinári a posielajú nám doklad o tom, že tieto dodávky boli zlikvidované, takže už to začína fungovať," uviedol Jahnátek.
      Priznal však, že problém s objavovaním sa nekvalitných potravín z Poľska je v súčasnosti veľký. "Tá posledná štatistika z januára a februára hovorí o tom, že zo 160 kontrolovaných dodávok sa v 35 percentách objavili prípady nekvalitných potravín, ktoré sme nemohli uvoľniť medzi spotrebiteľov," povedal Jahnátek. Dodal, že poľským potravinárom dokonca spolu so svojím poľským kolegom ponúkol možnosť prísť sa oboznámiť so systémom kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a tiež kvalitou kontrolovaných potravín. "Ako to potravinári využijú, je na nich," dodal Jahnátek.
      Téma nekvalitných potravín bola súčasťou rokovania vlád Slovenskej a Poľskej republiky v Poprade. Premiér SR Robert Fico na tlačovej konferencii po skončení rokovania zdôraznil, že slovenská vláda nemá žiadny záujem na kampani proti poľským potravinám. Zároveň však požiadal ministrov pôdohospodárstva, aby mali akýsi červený telefón a keď sa čosi vyskytne, urýchlene problém riešili.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down