06.02.2013 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Japonsko opäť verí hovädzine z Európy

Komisár EÚ pre obchod Karel de Gucht, eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos a eurokomisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Tonio Borg v spoločnom stanovisku privítali rozhodnutie Japonska zrušiť od 1. februára 2013 zákaz dovozu hovädzieho mäsa a hovädzích výrobkov z EÚ.

Komisári zároveň privítali záväzok členských štátov EÚ, že bude povolený dovoz hovädzieho mäsa z Japonska, čo znamená obohatenie európskeho trhu, napríklad o hovädzie mäso značky Kobe.
Komisári v spoločnom stanovisku uviedli, že oceňujú kroky japonskej vlády vedúce k zrušeniu zákazu na dovoz hovädzieho mäsa z Francúzska a Holandska. Japonský trh sa pre tieto druhy komodít opäť otvoril od 1. februára tohto roku.
De Gucht, Ciolos a Borg uviedli, že ide o pozitívny krok Japonska, hoci toto rozhodnutie trvalo veľmi dlho. Podľa nich to bude posmeľujúci signál aj pre iné štáty EÚ, že môžu začať obchodovať s Japonskom, a tiež podnetný signál pre ďalšie východoázijské štáty a vôbec pre celý svet, že hovädzie mäso z EÚ dosahuje najvyššiu kvalitu. Trojica komisárov zdôraznila, že európske hovädzie mäso je medzinárodne uznané a potvrdené Svetovou organizáciou pre zdravie zvierat (OIE).
Z hľadiska pripravovanej Zmluvy o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom ide tiež o potvrdenie skutočnosti, že aj netarifné bariéry môžu byť prekonané a japonský trh je otvorenejší, než by sa zdalo na prvý pohľad.
Japonsko zaviedlo zákaz na dovoz európskeho hovädzieho mäsa v roku 2001 krátko potom, ako v Európe vypukla epidémia choroby šialených kráv (BSE). Európska komisia vo svojej správe uviedla, že EÚ odvtedy investovala obrovské prostriedky do výskumu BSE a zmierňovania epidémie, pričom sa dá hovoriť, že táto choroba sa dostala pod kontrolu a nepredstavuje hrozbu pre zdravie spotrebiteľov.
Japonsko sa rozhodlo na základe viacerých vedeckých testov, ktoré potvrdili, že hovädzie mäso z Európy je bezpečné. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down