02.12.2022 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jariny do každých podmienok pre každé pole

Odborná konferencia spoločnosti Limagrain, ktorá sa uskutočnila 22. novembra 2022 v Nitre predstavila okrem iného aj odrody hrachu, tritikale, ľanu a slnečnice, ktorým v spoločnosti Limagrain venujú rovnako veľkú pozornosť s cieľom splniť požiadavky a očakávania pestovateľov hospodáriacich v rôznorodých podmienkach a oblastiach pestovania.

Pätica hrachov, ktorá nesklame

„Hrach je zlepšujúca predplodina, má priaznivý vplyv na pôdnu štruktúru, je vhodný pre prerušenie obilnín pestovaných po sebe,“ pripomenul známe fakty Ing. Stanislav Doležal,vedúci marketingu a registrácie odrôd spoločnosti Limagrain pri predstavení pätice zaujímavých hrachov, z ktorých Audit, Abarth, Boxer a LG Aspen sú žltosemenné a Kingfisher zelenosemenná odroda.

Univerzálnym využitím sa vyznačuje odroda Audit. Zo sortimentu má najvyšší obsah dusíkatých látok na úrovni 24,4 percenta. Najskoršou odrodou je Abarth - jedna z mála odolných proti múčnatke hrachu. Boxer má podobne ako Audit vysoký obsah dusíkatých látok, zo sortimentu má najvyššiu odolnosť proti poliehaniu. Z novšieho šľachtenia pochádza LG Aspen s využitím na zrno aj zelenú hmotu, vhodná do strukovinoobilných miešaniek aj hrachovú siláž. Naproti tomu Kingfisher sa vyznačuje najlepšou odolnosťou proti poliehaniu a z nutričného hľadiska najnižšou aktivitou trypsín inhibítora, ktorá poukazuje na veľmi dobrú stráviteľnosť hrachu.

Ľan aj tritikale

Ponuku ľanu tvoria stálice Lola a Libra s typicky vysokou olejnatosťou, čo ich predurčuje pre využitie v potravinárstve. V nasledujúcej sezóne ich doplní novinka Aquarius - skoršia a úrodnejšia hnedosemenná odroda ľanu.  Tam, kde sa napr. nehodí pestovanie jarného jačmeňa a na kyslejšie horšie pôdy, prípadne pestovateľ potrebuje vyriešiť určitý výpadok je priam vhodné jarné tritikale. Spoločnosť Limagrain má vo svojom portfóliu viaceré zaujímavé odrody tejto jarnej obilniny. Z nich Somtri má 30 percentný podiel na množiteľských plochách, charakteristická je svojou výškou cez 110 centimetrov, je možné ju zberať na zrno, prípadne na zelenú hmotu pre silážovanie alebo senážovanie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down