Prihnojený porast repky s výskytom fómovej hniloby

Jarná fungicídna ochrana repky

Po pár rokoch sme opäť zažili typickú zimu pre naše klimatické pásmo. Porasty repiek boli vo veľmi rozdielnej kondícii na jeseň pričom na niektorých miestach boli vystavené holomrazom, v iných regiónoch zase pokrývala porasty niekoľkotýždňová súvislá vrstva snehu. V skorom jarnom období bude potrebné vykonať čím skôr jarnú inventarizáciu a vyhodnotiť poškodenia porastov. Najnebezpečnejšou chorobou neskorého jesenného a skorého jarného obdobia je s určitosťou fómová hniloba.

V súčasnosti je rozšírenie fómovej hniloby vo všetkých oblastiach pestovania repky a jej výskyt a škody na úrode zaznamenávame každý rok. Účinným riešením skorej jarnej fungicídnej ochrany je prípravok Tilmor®. Okrem fómovej hniloby Tilmor® pôsobí komplexne proti černi repkovej, plesni šedej, bielej hnilobe a ďalším chorobám. Účinkuje taktiež kuratívne a eradikatívne proti chorobám, ktoré sa už v porastoch repky ozimnej, repky jarnej alebo horčice vyskytujú. Oproti štandardným fungicídom obsahuje nové rozpúšťadlá a zmáčadlá, ktoré umožňujú lepšie zachytenie na voskovej vrstve listu a zároveň lepší a rýchlejší príjem účinných látok. Tilmor® je kombinovaný fungicíd s dvomi účinnými látkami, ktoré sa vo svojom pôsobení vhodne dopĺňajú a vzájomne sa podporujú. Prothioconazole sa od iných azolových účinných látok líši tým, že pozitívne ovplyvňuje fyziologické procesy v rastlinách, zvyšuje odolnosť voči stresujúcim nepriaznivým podmienkam (sucho, teplo,…) a zlepšuje výkonnosť fotosyntézy. Tilmor® zabezpečuje taktiež rastovo-regulačný efekt na rastlinách repiek. Aplikáciu Tilmoru v dávke 0,8 l/ha je vhodné použiť preventívne, prípadne pri prvých príznakoch choroby. Rastliny repiek vytvárajú prirodzene tvar rastlín podobný tvaru „vianočného stromčeka“ pričom prevláda silná apikálna dominancia hlavnej stonky a vetvy sú slabšie vyvinuté. Pri porastoch ošetrených Tilmorom dochádza k skráteniu hlavnej stonky a k podpore tvorby silnejších vetiev s vysokým podielom kvetov tzv. “dáždnikový efekt“. Kvitnutie a dozrievanie šešúľ je v takto ošetrených porastoch vyrovnanejšie, čo zabezpečí nižšie zberové straty. Najmä pri riedkych porastoch a stredne hustých je potrebné zahájiť aplikáciu Tilmoru v dávke 0,8 l/ha hneď po otvorení jarnej vegetácie. Neskoršie aplikácie pred kvitnutím sú vhodnejšie najmä pri hustých porastoch, kde hrozí vyššie nebezpečenstvo poliehania.

Na fungicídnu ochranu repky v období kvitnutia je potrebné siahnuť po širokospektrálnom prípravku s dlhodobou účinnosťou. Najnovšou skupinou fungicídnych účinných látok je SDHI tzv. druhej generácie. Prvou dostupnou účinnou látkou z tejto skupiny je fluopyram. Je to nová translaminárne pôsobiaca účinná látka, ktorá preniká do vnútorných pletív a vyznačuje sa mimoriadne dlhou a excelentnou účinnosťou proti širokej škále chorôb. Významná je najmä vysoká miera účinnosti proti bielej hnilobe, alternáriovej škvrnitosti, plesni sivej a fómovej hnilobe, ale aj ostatným chorobám repky a horčice. Okrem vlastnej fungicídnej ochrany pôsobí Propulse® priaznivo na spevnenie šešúľ, a tým tiež na zníženie zberových strát. Výsledky získané pri testovaní v Nemecku aj Českej republike na Mendelovej univerzite v Brne dokazujú až o 25% zvýšenú pevnosť šešúľ. Optimálny aplikačný termín s ohľadom na vývojový cyklus bielej hniloby je v období opadávania prvých kvetných lupienkov až obdobia plného kvitnutia. Vzhľadom k dlhodobému pôsobeniu Propulse® je však možné pristúpiť aj k skorším aplikačným termínom pričom odporúčaná základná dávka Propulse® je 1 l/ha. Zníženie dávky na 0,8 l/ha je možné pri predpokladanom nižšom tlaku hubových chorôb.

Tabuľka k článku

Fungicíd Tilmor®  Vám odporúčame nakúpiť spolu v cenovo výhodnom sete s insekticídom Proteus® (20 lit. + 20 lit.) alebo samostatne pri jednorazovej objednávke v množstve 200 lit. a celých násobkov tohto množstva (balenie je rovnaké, 5 l kanistre ako pri bežnej objednávke, ale cena je o 5 % nižšia). Zľavu na prípravky v sete a za objednávku XL nie je možné vzájomne kumulovať.

Fungicíd Propulse® Vám odporúčame nakúpiť spolu v cenovo výhodnom sete s insekticídom Biscaya® (60 lit. + 20 lit.). Propulse® je tolerantný voči včelám. Očakávame, že tohto roku bude nahrádzať staršie používané fungicídy a účinné látky pričom do budúcnosti má potenciál stať sa univerzálnym fungicídom.

Ing. Ján Hanuska, Bayer

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *