31.03.2016 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarné práce na Slovensku pokračujú bez väčších problémov

Poľnohospodári vo viacerých regiónoch Slovenska, vďaka priaznivému počasiu, pokračovali v jarných prácach. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. V niektorých oblastiach, kde mali pre intenzívne februárové dažde podmáčanú pôdu, podľa jej informácií ešte stále vidno mokré časti na poliach. Jarné práce robia len v miestach, kde môžu vstúpiť strojmi na pôdu. V Trnave by zase vlahu privítali.

BRATISLAVA. Konštatovala, že v Galante v týchto dňoch poľnohospodári siali a robili postreky proti burinám na repke. Počasie bolo vhodné na poľné práce, a tak ho v regióne aj využili. Porasty majú zatiaľ v dobrej kondícii. Od 13. týždňa začínajú postupne poľnohospodári pripravovať pôdu na siatie slnečnice a kukurice.
      V regióne Senica zatiaľ podľa Holéciovej poľnohospodári nehlásili žiadne vyorávky ozimín. Počasie umožnilo pokračovať v sejbe jačmeňa jarného a cukrovej repy. Pôda je dostatočne vlhká, na niektorých miestach sú viditeľné podmáčané plochy.
Informovala, že vďaka priaznivému počasiu aj poľnohospodári v trnavskom regióne ukončili osev jarných jačmeňov, jarných pšeníc a hrachu. Výsev cukrovej repy a výsadba zemiakov sú v plnom prúde. Poľnohospodári začali aj s prípravou pôdy na výsev slnečnice. Na rozdiel od Senice pozorujú farmári v oblasti Trnavy vo vrchnej vrstve pôdy v hĺbke 3 až 5 centimetrov vlahový deficit. Zrážky by tam pomohli všetkým plytko siatym plodinám.
Komárňanskí poľnohospodári skončili osev jačmeňa jarného a pšenice jarnej a začínajú siať slnečnicu. Pokračujú v príprave pôdy, ale len na tých parcelách, kde môžu vstúpiť na polia. Stále ešte zostávajú plochy, kde je pôda podmáčaná.
Poľnohospodári hospodáriaci v okresoch Nitra, Šaľa, Topoľčany a Zlaté Moravce vyorali 43 hektárov (ha) ozimín. Vyorávali aj v regióne Veľký Krtíš, a to 200 ha pšenice ozimnej, 100 ha jačmeňa ozimného a 40 ha repky ozimnej.
"Jarné práce v regióne Dolný Kubín meškajú pre nepriaznivé počasie. V regióne Martin sa začne osev jarín pravdepodobne až v budúcom týždni. Oziminy prezimovali v poriadku. V okrese Rimavská Sobota poľnohospodári začali s osevom jarných plodín," dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down