27.05.2022 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

JCB umiestni pod kapotu manipulátora 173 koní

V rade teleskopických manipulátorov britského výrobcu JCB, nesúcom označenie Loadall je odteraz nový špičkový model - nedávno predstavený 542-70 Agri Pro. Tento teleskopický manipulátor je momentálne najzaujímavejším modelom v radoch spoločnosti a ponúka jedinečnú kombináciu výkonu motora a krútiaceho momentu, zrýchlenia, maximálnej rýchlosti a hydraulického výkonu.

Pri príležitosti britského podujatia, na ktorom boli predstavené najnovšie produktové inovácie spoločnosti JCB, sa popri novom Fastracu ukázali aj nové teleskopické manipulátory Loadall 542-70 Agri Pro. Novinka je vybavená štandardným 4,8-litrovým motorom DieselMax od JCB, ktorý bol vyladený až na úctyhodných 129 kW (173 koní) a krútiaci moment 690 Nm pri 1 500 ot/min. Pri tejto novinke vyzerajú existujúce modely 542-70 dosť biedne, keďže verzia Agri-spec disponuje výkonom 109 koní, Agri Super výkonom 130 koní a Agri Xtra výkonom 150 koní.

Agri Pro tiež dostane vysokorýchlostnú verziu hydromechanickej prevodovky Dualtech VT, ktorá je schopná dosiahnuť maximálnu rýchlosť 50 km/h namiesto obvyklých 40 km/h (samozrejme tam, kde je to legálne a povoľuje to zároveň i legislatíva). Prevodovka pracuje napol ako hydrostatická a napol ako mechanická - hydrostatický prvok teraz beží do 22 km/h, po prekročení ktorých vstupuje do hry mechanická časť prevodovky. Tam, kde je možné využiť túto jedinečnú kombináciu výkonu, krútiaceho momentu, zrýchlenia a rýchlosti, môže Loadall 542-70 AGRI Pro skrátiť čas potrebný na presun medzi poľom a farmou a držať tak krok pri presune z jedného miesta na druhé s pracovníkmi, ktorý sa starajú napríklad o rozhadzovanie hnojív.

Rovnako ako ostatné modely Loadall 542-70 vybavené prevodovkou DualTech VT, aj AGRI Pro má maximálnu nosnosť 4,2 tony a zdvih v plnej výške 7,01 m až do 2,75 tony.

Nový brzdový systém

Na zvládnutie zvýšeného výkonu a rýchlosti má nový hydraulický brzdový systém oddelené okruhy pre ťažšiu 10-ložiskovú prednú a zadnú nápravu, ktoré spĺňajú európske homologizačné požiadavky T1b pre cestné poľnohospodárske vozidlá a 500 mm široké pneumatiky, namontované na silnejších ráfikoch. Voliteľnou možnosťou, ktorou je možné nové manipulátori vybaviť už z výroby je potom vzduchová brzda prívesu.

Loadall AGRI Pro je navyše poháňaný zadným náhonom pre docielenie maximálnej trakcie a stability na ceste. Pri brzdení automaticky zapája pohon všetkých kolies, aby sa zabezpečila maximálna kontaktná plocha medzi pneumatikami a povrchom pre čo najkratšiu brzdnú dráhu.

Obsluha stroja má k dispozícii rôzne nastavenia prevodovky DualTech VT – známe režimy Eco a Power dopĺňa režim Flex, ktorý umožňuje oddeliť ovládanie otáčok motora a pojazdu. Vďaka tomu je možné jednoducho ovládať stroj plynovým pedálom a pri nízkej rýchlosti využiť dostatočné otáčky motora na pohon hydrauliky, príslušenstvo na zametanie a pod .

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down