08.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je čas na sledovanie škodcov na repke olejke?

Rekordy v teplotách, ktoré ako počúvame z rádií od meteorológov a tiež ich pociťujeme na vlastnej koži, nezobúdzajú k činnosti len ľudí, ale aj živočíchov. Posledné teplé noci a dni prebudili aj prvých škodcov na repke olejke a v teplejších regiónoch Slovenska sa začínajú objavovať na porastoch repky. Samozrejme, že dochádza k otázke a teraz čo – máme už ošetrovať, alebo čakať?

Pri podrobnej prehliadke porastov zistíme, že škodca krytonos repkový sa síce objavuje, ale len ojedinele a sú to akýsi predátori, ktorí mapujú stav na porastoch. Nočné teploty totiž bývajú ešte rozdielne a to takmer každú noc, dokonca v niektorých regiónoch sa pohybujú okolo nuly a tým pádom ešte hromadný nálet krytonosa repkového a štvorzubového nehrozí.

Jedincov, ktorí sa začínajú objavovať je ešte stále málo na to, aby sme uvažovali o insekticídnom ošetrení. Ak sa však budú nočné teploty viac dní za sebou pohybovať od 3 - 5°C a viac a tiež denné teploty budú od 8°C, tým dôjde aj k otepleniu pôdy, čo už bude signál pre hromadný nálet týchto škodcov na porasty repky. Ako a kde hľadať škodcov? Keď prechádzame porasty repky okolo obeda, kedy už aj teplota výrazne stúpla, môžeme škodcov bežne objaviť na listoch ako sa kŕmia. Na listoch a stonkách nájdeme slabé požerky, čo je jeden z príznakov, že škodca sa už v poraste vyskytuje. Ak je cez deň dlhšie zamračené, alebo je chladnejšie, dospelé jedince sú zalezené v pazuchách listov, kde ich vždy nájdeme. Podľa bionómie škodcu, tento sa po objavení musí najskôr napásť, potom spáriť a až potom samičky kladú vajíčka podľa druhu krytonosa - buď do stoniek listov, alebo do hlavných stoniek rastliny.

Takže vhodnosť insekticídneho ošetrenia proti týmto škodcom je po dosiahnutí opísaných teplotných podmienok 4 až 5 dní po ich hlavnom nálete. Treba si uvedomiť, že predčasné ošetrenie (po objavení prvých predátorov) predstavuje len zbytočné náklady na insekticídy. V prípade, že je aplikovaný obyčajný kontaktný insekticíd, sa musí ošetrenie opakovať za 2 až 3 dni znovu. Odporúčam uvažovať o aplikácii insekticídov s dlhšou fumigačnou účinnosťou.

Ing. MÁRIA EKERKOVÁ, CSc.

Odborný poradca ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down