20.02.2015 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ráz počasia určuje tlaková výš

Na začiatku predchádzajúceho týždňa zasiahla krajný juhozápad, západ a severozápad Slovenska, snehová kalamita. Minulý pondelok napadalo na niektorých miestach v oblasti Malých Karpát takmer 20 cm nového snehu, a podobne to bolo aj v Bielych Karpatoch, na Kysuciach a na severnej Orave. V rovnakom čase však neboli zrážky na juhu stredného Slovenska, ktorému sa sneženie v tejto zimnej sezóne dosť vyhýbalo, čo môže mať negatívny vplyv na zásoby vlahy.

Postupné otepľovanie sa v priebehu týždňa sa prejavilo na hodnotách maximálnej dennej teploty vzduchu. Kým na začiatku týždňa bol na väčšine Slovenska celodenný mráz, v minulý štvrtok cez deň dosiahla teplota vzduchu kladnú hodnotu aj na Chopku. V Revúcej namerali v minulú stredu plus 9,6 °C, a v Dudinciach v minulý utorok a vo štvrtok takmer plus 9 °C, ba cez víkend tam bolo ešte teplejšie. V sobotu dosiahla teplota vzduchu v Hurbanove nad 10 °C, a v nedeľu bolo aj na severovýchode Slovenska, v Stropkove, takmer plus 12 °C.

V noci a ráno mrzlo, pretože pri vyjasnení a utíšení sa vetra sa nad snehovou pokrývkou mohol vzduch dobre ochladzovať. V Oravskej Lesnej klesla teplota vzduchu v noci na minulý piatok pod mínus 10 °C, a v ďalších nociach to bolo aj na iných miestach; v noci na sobotu klesla teplota vzduchu v Podolínci na mínus 13,1 °C. V takýchto situáciách bol dôležitý ochranný efekt snehovej pokrývky, ktorá tlmí v priestore pod snehovou pokrývkou kontrasty medzi maximálnou a minimálnou dennou teplotou vzduchu. V pondelok ráno (16.2.2015) však už v južnej polovici Slovenska v nižších polohách súvislá snehová pokrývka nebola.

 Na jeho konci a na začiatku budúceho týždňa by mala počasie u nás   určovať brázda nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou s hlbokou tlakovou nížou nad Škandináviou. Slnečné počasie môžu v nižších polohách na niektorých miestach prechodne rušiť hmly alebo nízka inverzná oblačnosť. Nočné a ranné mrazy bude pri slnečnom počasí cez deň striedať výraznejší vzostup teploty vzduchu, takže medzi maximálnou a minimálnou dennou teplotou bude veľký rozdiel. V priebehu víkendu by mala pribúdať oblačnosť, a na rozhraní týždňov by mali nasledovať aj zrážky, ktoré by mali padať v stredných a vysokých horských polohách väčšinou vo forme sneženia, v nižších polohách prevažne v tekutej alebo v zmiešanej forme.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down