04.02.2013 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jed vraj nie je nebezpečný

Jed na krysy v poľských vafliach údajne nie je klasifikovaný ako nebezpečný.

Poľská prokuratúra poskytla toxikologickú štúdiu zameranú na jed na hlodavce (rodenticíd) s názvom Toxan Granulat, nájdený v januári 2013 v sušenom mlieku použitom pri výrobe cukroviniek a vaflí. Toxan Granulat nie je klasifikovaný ako nebezpečný a toxikologická informácia o výrobku uvádza, že "výrobok môže byť škodlivý v prípade požitia veľkého množstva". Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
„Poľský kompetentný orgán vykonal analýzu deviatich vzoriek sušeného mlieka, deviatich šarží výrobcu OSM Rokitnianka, Poľsko, a to pred a po výrobe šarže číslo 202. Vzorky sušeného mlieka sa testovali na prítomnosť rôznych karbamátových pesticídov a hydroxykumarinových rodenticídov (zahŕňajúcich bromadiolon). Výsledky testov boli pod stanovený limit, teda menej ako 50 mikrogramov na kilogram v každej testovanej vzorke," uviedla slovenská veterinárna správa.
Poľská strana poskytla prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF) informáciu, v ktorej potvrdzuje, že rozborom granúl nájdených v sušenom mlieku sa zistil jed na hlodavce Toxan Granulat. Ide o rodenticíd, ktorý patrí do kategórie biocídnych preparátov - antikoagulantov.
„Uvedený prípravok pozostáva z bromadiolonu (toxická látka) v koncentrácii 0,004%, z denatónium benzoátu- bitrex (menej ako 0,1%)- veľmi horká zložka a 99% tvorí obilninová zložka," spresnila veterinárna správa SR.
Poľsko 30. januára 2013 poskytlo podľa ŠVPS SR zoznam 33 výrobkov spoločnosti Magnolia Lubsko, na ktorých výrobu sa použilo sušené mlieko šarže číslo 202 kontaminované jedom na hlodavce. Časť z uvedených výrobkov sa predávala priamo na Slovensku, ostatné mohli spotrebitelia kúpiť v zahraničí.
Sedem výrobkov spoločnosti Fabryka Wyrobów Cukierniczych Jago bolo podľa ŠVPS SR dobrovoľne stiahnutých z trhu ako forma preventívneho opatrenia. Nie sú žiadne informácie o tom, že by sa výrobky firmy mohli predávať mimo územia Poľska.
Všetky šarže dvoch výrobkov spoločnosti Wytwórnia Cukiernicza ESTA pod názvom Ptasie w polewie toffi a Trufla orzechowa už dlhšie nie sú na trhu, pretože uplynul dátum minimálnej trvanlivosti. „Taktiež nie sú žiadne informácie o tom, že by sa uvedené výrobky mohli predávať mimo územia Poľska," dodáva ŠVPS SR. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down