15.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeden produkt, vysoká flexibilita použitia

Fungicíd Artea Plus je na trhu už niekoľko rokov. Množstvo zákazníkov ho dobre pozná a obľúbilo si jeho spoľahlivosť účinku. Poďme si v krátkosti pripomenúť základné vlastnosti a prínosy použitia tohto fungicídu v obilninách.

Artea Plus je silný triazolový fungicíd, určený na ochranu jačmeňa, pšenice, tritikale, raže a ovsa. Pôsobí proti širokému spektru významných chorôb obilnín vrátane klasových chorôb (graf 1 a 2). Má dlhodobý preventívny efekt a súčasne silný kuratívny účinok, čo znamená, že je schopný potlačiť chorobu už niekoľko hodín až dní po napadnutí rastliny. Artea Plus obsahuje účinné látky zo skupiny triazolov: celkom 410 g/l (cyproconazole 160 g/l a propiconazole 250 g/l). Triazoly sa pletivami rastlín šíria systémovo, vďaka tomu je zaistený ich rýchly príjem a rovnomerná distribúcia do tkanív rastlín. Výhodou fungicídu Artea Plus je flexibilné využitie v úsporných aj intenzívnych pestovateľských technológiách.

 

Keď jedno ošetrenie tak Artea Plus - úsporná technológia, ideálne riešenie za priaznivú cenu

Artea Plus v dávke 0,5 l/ha je najvhodnejším a ideálnym fungicídom pre systém jedného ošetrenia. Používa sa spravidla na pozemkoch s menej úrodnými pôdami, redším porastom a nižšou mierou hnojenia. Aplikácia sa vykonávaná najčastejšie v rastovej fáze objavenia sa vlajkového listu (BBCH 37). Často je však výhodnejšie a efektívnejšie neskoršie ošetrenie v BBCH 39-49, pretože dokáže zabezpečiť ochranu nielen vlajkového listu, ale i druhého listu pod ním a súčasne aj klasu.

 

Ekonomicky priaznivá technológia - ochrana proti listovým a klasovým chorobám v systéme dvoch ošetrení pšenice a jačmeňa

Pre prvú aplikáciu v tomto systéme ochrany odporúčame Archer Turbo v dávke 0,8 - 1,0 l/ha. Tento fungicíd vyniká spoľahlivou účinnosťou aj pri nízkych teplotách, má výrazný stop efekt na múčnatku a účinne zabráni prvým infekciám septoriózy pšeničnej a hnedej škvrnitosti v jačmeni. Prípravok Artea Plus v dávke 0,5 l/ha zvoľte pre druhú aplikáciu s cieľom ochrany listov a klasov proti širokému spektru chorôb (septoriózy, hrdze, hnedá škvrnitosť jačmeňa, fuzariózy klasov). Opäť sa vďaka obsahu vyššej dávky triazolov prejaví kuratívne a dlhšie preventívne pôsobenie produktu.

 

Intenzívna technológia

V intenzívnych technológiách sa Artea Plus uplatňuje predovšetkým ako výborný tank-mix partner pre strobilurínové prípravky, ktorým dodáva kuratívny účinok.

 

Účinnú ochranu listov aj klasov v druhom termíne aplikácie na vlajkový list zabezpečí balíček Amistar Opti Pack. Prednosťou kombinácie Amistar Opti + Artea Plus je veľmi široké aplikačné okno a možnosť flexibilného dávkovania. Balíček môžete aplikovať u pšenice ozimnej od BBCH 32 do BBCH 69, pričom termín ošetrenia voľte podľa aktuálnej potreby. Použitie je optimálne najmä v rastovej fáze vlajkového listu ako ochranné opatrenie proti komplexu chorôb vlajkového listu. Prípadne zakročte neskôr v čase klasenia až kvitnutia na ochranu proti klasovým aj listovým chorobám.

 

Flexibilita dávkovanie Amistar Opti Pack je daná možnosťou úpravy dávok jednotlivých komponentov. Základné odporúčané dávkovanie je Amistar Opti 1,3 l/ha + Artea Plus 0,4 l/ha. Pri vyššom napadnutí porastu chorobami je možné zvýšiť dávku kuratívne pôsobiaceho fungicídu Artea Plus na 0,5 l/ha.

 

Ochrana proti klasovým fuzariózam

V ochrane proti fuzariózam a ďalším klasovým chorobám hrá Artea Plus významnú úlohu. Súčasne s ochranou klasov zaisťuje predĺženie doby ochrany listov proti širokému spektru chorôb. Vhodný termín pre túto aplikáciu je začiatok kvitnutia.

 

Maximálna spokojnosť zákazníka pri ochrane obilnín

Ošetrenie fungicídom Artea Plus je bezstarostným riešením pre všetkých pestovateľov, ktorí požadujú výbornú, ekonomicky priaznivú ochranu proti listovým a klasovým chorobám.

 

Graf 1: Účinnosť fungicídu Artea Plus v dávke 0,5 l/ha v pšenici ozimnej – aplikácia v BBCH 37-39 proti fuzariózam klasov v BBCH 65

Pozn.: Účinnosť v systéme dvoch ošetrení, v termíne T1 aplikovaný Archer Turbo 1 l/ha

 

Graf 2: Účinnosť fungicídu Artea Plus v dávke 0,5 l/ha v jačmeni jarnom - aplikácia v BBCH 39

Pozn.: Účinnosť v systéme dvoch ošetrení, v termíne T1 aplikovaný Archer Turbo 1 l/ha

 

Autor: Václava Spáčilová, Syngenta Czech and Slovakia

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down