19.03.2015 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jedinečná kombinácia troch účinných látok

Riešte široké spektrum burinných spoločenstiev herbicídom od spoločnosti Syngenta v PRE-E a E- Post aplikácii!

Jarné obdobia sú väčšinou charakterizované ako suché s minimálnymi úhrnmi dažďových zrážok, v dôsledku čoho prichádza k pomalšiemu odbúravaniu účinných látok herbicídov, a tým aj prípadné problémy s rezíduami. Možnému poškodeniu následných plodín rezíduami sa môžeme vyhnúť už  pri výbere herbicídu do kukurice.

Hlavným poslaním základného herbicídneho zásahu je včasné ničenie burinovej  konkurencie aby sa kultúrna plodina mohla vyvíjať bez problémov. Hlavne v skorých rastových fázach keď sa zakladajú generatívne orgány, ktoré rozhodujú o výške úrod.

Preto preemergentné a skoré postemergentné aplikácie herbicídov majú svoje opodstatnenie.

Spoločnosť Syngenta ponúka na trhu pre oba spôsoby aplikácie herbicíd LUMAX®. LUMAX® 537,5 určený na kontrolu trávovitých a dvojklíčnolistových burín v kukurici kombinuje účinok troch látok: s-metolachlor, mesotrione a terbuthylazine. Tieto tri účinné látky sú burinami prijímané rozdielne a majú odlišný biochemizmus účinku. Vo formulácii je pridaný safener benoxacor, ktorý zlepšuje toleranciu porastu kukurice proti s-metolachloru v nepriaznivých podmienkach.

Lumax® patrí medzi typických herbicídnych zástupcov pre skoré postemergentné ošetrenia v kukurici, nakoľko veľké množstvo burín je regulovaných práve cez list. Možno ho aplikovať aj preemergentne. Jeho hlavná sila spočíva vtom, že ju dokáže zúročiť najmä pri aplikácii vo fáze“ riadkovania kukurice“ , kedy je väčšina burín v štádiu do dvoch pravých listov.  Reziduálne pôsobenie troch účinných látok mesotrion, s-metolachlor a terbuthylazine zabezpečuje precíznu ochranu proti ďalším vlnám vzchádzajúcich burín v priebehu vegetácie.

Termín aplikácie volíme na základe aktuálnych poveternostných podmienok. Pokiaľ je dostatok vlahy a pôda je bez trvácich burín je možná už spomenutá preemergentná aplikácia a to do 3-7 dní po sejbe, v dávke 4 l/ha. V opačnom prípade, keď prevláda suché a teplé počasie odporúčame voliť  E-Post aplikáciu do 3-4 listu kukurice, resp. do 2 pravých listov trávovitých burín. Tu je výhoda „čakania“ na dostatočný obsah pôdnej vlahy a dlhší reziduálny pôdny účinok. Odporúčaná dávka je 3,5-4 l/ha plus zmáčadlo 0,1l FixPro pre zvýraznenie účinku.

Spoločnosť Syngenta pripravila cenovo zvýhodnený balíček na ošetrenie 10 hektárov kukurice LUMAX®FixPro Pack, ktorý obsahuje 40l LUMAX® a 1 l zmáčadla FixPro. Zvýhodnenie nie je len v cene, ale aj vo zvýšenom obsahu prípravku LUMAX® o pol litra na ha, pretože pôvodný balíček bol koncipovaný na dávku 3,5l na hektár.

LUMAX® poskytuje flexibilitu kombinácie a to možnosť  ošetriť časť výmery pre-emergentne  a časť výmery skoro post-emergentne podľa potreby ošetrenia na konkrétnom pozemku. V neskorších fázach pri vzchádzaní burín vo vlnách je použitie post-emergentných prípravkov nevyhnutné. Spoločnosť Syngenta ponúka tak isto aj prípravky pre postemergentnú aplikáciu.

 

 

 

 

 

 

 

Ing. IVAN VAREČKA

Syngenta Slovakia s.r.o.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down