11.08.2017 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jediný chrobák „odrovná“ v lese niekoľko stromov

Hoci meria len 1 až 1,5 centimetra, aj tak je tvrdoň smrekový nebezpečný a chronický škodca na ihličnatých porastoch. V posledných štádiách dospievania vyhľadáva čerstvo vysadené ihličnaté dreviny, ktorými sa kŕmi do obdobia, kým úplne nedospeje.

ZVOLEN. Tento čas, za ktorý jediný chrobák zlikviduje jednu i viac sadeníc, sa nazýva zrelostný žer.

Hlbokými lievikovitými poškodeniami prerušuje na sadenici cievne zväzky, čo je viditeľné na kmienku tesne nad povrchom zeme (na tzv. koreňovom krčku), a neskôr aj na samotnom kmienku sadeníc.

Pri silnejšom napadnutí sa ranky nachádzajú po celom obvode kmienka, v dôsledku čoho sadenica hynie. Chrobáky vykonávajú zrelostný žer od polovice apríla až do konca septembra, ba pri priaznivej teplote to býva ešte aj v októbri.

Podobné poškodenie zrelostným žerom na ihličnatých sadeniciach spôsobujú aj lykokazy rodu Hylastes. Tie sa zameriavajú na koreňový kŕčok a na korene sadenice. Malé chrobáky, dosahujúce veľkosť len 3,5 až 4,4 milimetra,  vytvárajú v koreňoch skôr chodbovité požerky s ostrými hranami.

 Prevencia je prvoradá

Áno, prevencia je prvoradá, a preto sa lesníci snažia do poškodzovaných oblastí vysádzať staršie a odolnejšie sadenice, a dôsledne asanujú zvyšky, ktoré zostávajú po ťažbe. V škôlkach, ešte pred samotnou výsadbou do terénu, sadenice namáčajú do insekticídnych roztokov. Účinnou metódou je odstraňovanie pňov, na ktorých sa vyvíjajú larvy škodcu ako aj nová metóda voskovania ohrozenej časti kmienka sadeníc.

Najúčinnejšou mechanickou ochranou sú lapacie kôrky. Tie sa pripravujú z čerstvo spíleného smreka. Odkôrňujú sa pásy po dĺžke kmeňa, široké 25 centimetrov , ktoré sa neskôr narežú na dĺžku 50 centimetrov a preložia sa na polovicu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down