26.05.2021 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jedna novinka, mnohé ocenenia, to sú naše repky

Do sezóny 2021 vstupujeme s pomerne zaujímavou prognostikou ceny komodity repky ozimnej. Pre túto sezónu prinášame zaujímavú novinku s názvom SY Glorietta.

       Spomenutý prírastok do portfólia repiek s názvom SY Glorietta spadá do segmentu TuYV, teda odrôd rezistentných proti vírusu žltačky okrúhlice. Iste však stojí za zmienku, že aj ostatné odrody zo súčasného portfólia získali významné ocenenia za svoje výkony v sezóne 2020.

 SY Glorietta – NOVINKA 2021

       Nová TuYV rezistentná odroda nesie slogan „zisky kvitnú so SY Gloriettou“. Opiera sa o výsledky pokusov organizovaných naprieč našim regiónom. V poľských pokusoch sa dostala do popredia záujmu, kedy v mnohých oficiálnych pokusoch dosiahla úrodové maximum nielen z pohľadu úrody semena, ale aj oleja.

      Hybrid SY Glorietta prináša novú genetiku spojujúcu výhody známe z hybridov SY Harnas a osvedčenej SY Cassidy. Prínos tejto novinky spočíva vo vyššej univerzálnosti do chladnejších oblastí (čo potvrdzujú výsledky z Poľska a Nemecka) a rovnako aj i vo vyššej tolerancii sucha.

    Ide o stredne skorú hybridnú odrodu s vysokou odolnosťou voči vyzimovaniu. Po sérii miernych zím, tohtoročné zimné obdobie opäť mnohým pestovateľom demonštrovalo, že pre naše podmienky sa tento parameter jednoznačne oplatí sledovať. SY Glorietta veľmi dobre znáša aj lokality s ľahšími pôdami, na ktorých môže porast počas roka viac zápasiť s dostupnosťou vody. Má rozumný jesenný vývoj a nemá tendenciu k predčasnému vybiehaniu. Na jar sa aktivuje stredne skoro. Pri šľachtení sa výrazne dbalo na parameter nepoliehania, kde dosahuje SY Glorietta veľmi dobré výsledky. Aj v odolnosti proti chorobám sa jej darí veľmi dobre, a to aj v prípade Verticillia, ktoré nás potrápilo svojim výskytom v niekoľkých minulých sezónach.

 

 Aganos – NOVINKA 2020, vťaz skúšok ÚKZÚZ SDO ČR 2018-2020

     V minulom roku sme vám predstavili víťaza skúšok ÚKZÚZ ČR v skupine hybridov testovaných v rokoch 2017-2019. Je ním hybrid Aganos. Jeho výnosové výsledky sú úctyhodné počas všetkých troch rokov testovania, kedy dosiahol 114 % výnos voči kontrole v prvom roku, 117 % v roku druhom a v treťom dokonca 122 %. Hneď v prvom roku na trhu – r. 2020 ním pestovatelia osiali viac ako 5 000 ha. Tento hybrid preukázal v praxi vysokú odolnosť voči vyzimovaniu a nie inak tomu je aj v zime 2020/2021. Iste stojí za zmienku, že v roku 2020 vyhral Aganos trojročné testovanie v rámci Zoznamu odporúčaných odrôd ČR, čím doplnil svoj úspech z predchádzajúcich rokov v rámci registračných pokusov ÚKZÚZ ČR. Viac sa snáď už ani získať nedá. Snáď len to, že sa mu obdobne darí na Slovensku. Svoju povesť odrody so stabilnou úrodou a vysokou HTS potvrdil aj v minulom roku. Čo dodať? Aganos je nositeľom rezistencie proti vírusu žltačky okrúhlice a génu RLM7 teda odolnosti voči Phoma lingam.

     Z hľadiska dynamiky rastu a vývoja sa jedná o odrodu, ktorá patrí do skupiny repiek s rýchlejším jesenným vývojom. Preto ju vieme odporučiť aj pre využitie na neskoršie termíny sejby. Naviac sa u repky Aganos netreba obávať jesennej tendencie prechodu z fázy sediacej ružice do predlžovacieho rastu. Ľudovo tak možno povedať, že Aganos „sedí a nevybieha". Po zime spadá Aganos skôr k odrodám so skorším nástupom do vegetácie. Dokáže tak lepšie využiť skorú jarnú vlahu vo svoj prospech, čo je plusom v sezónach so suchou jarou. Z hľadiska kvitnutia spadá do skupiny stredne skorých odrôd. Dosahuje strednú výšku a vie sa pochváliť  aj veľmi vysokým hodnotením v nepoliehaní. Má husté nasadenie šešúľ a celkové dozrievanie nastáva v stredne skorom segmente. Má tiež geneticky zvýšenú nepukavosť šešúľ. Čím Aganos celkovo zhrnúť? Snáď len jeho sloganom „keď výnos, tak Aganos“.

 

Osvedčené a spoľahlivé hybridy 

V našej ponuke nájdete ďalšie už osvedčené hybridné odrody:

  • SY Harnas – odolný voči suchu
  • SY Florida – posledná sa seje, prvá sa zberá
  • SY Alibaba - odolná proti nádorovke kapustovej

Viac sa o nich môžete dozvedieť na našich webových stránkach www.syngeta.sk alebo od našich obchodných zástupcov pre osivá, ktorí vám s výberom radi pomôžu.

Chráňte svoju úrodu repky na infikovaných pozemkoch nádorovkou kapustovou! Zasejte rezistentnú odrodu SY Alibaba.

 Ako môžem zabrániť infikovaniu svojich pozemkov:

  • Pravidelná a dôsledná očista mechanizácie od pôdy pri prejazdoch medzi poľami
  • Dôsledná likvidácia kapustovitých burín v porastoch vrátane výmrvu repky
  • Optimálna hodnota pH pôdy (pH 4,5- 6,0 je optimálne pre rozvoj patogénu)
  • Zamedzenie nadmerného zamokrenia pôdy (drenáž, neutužovanie pôdy)

 

Čo môžem robiť pre obmedzenie rozvoja nádorovky na už zasiahnutých pozemkoch:

  • Zaradiť rezistentné odrody repky (SY Alibaba)
  • Správne likvidovať výmrv repky a dôsledne likvidovať kapustovité buriny
  • Udržiavať optimálne pH pôdy a obmedziť faktory nadbytočne zvyšujúce zamokrenie pôdy

Dúfame, že sa s vami budeme môcť opätovne osobne stretnúť na niektorom z našich poľných dní a predstaviť si jednotlivé odrody našich repiek.

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down