01.08.2018 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jedna výzva asi nepostačí

Otázkam štátnej pomoci pre agrárne odvetvie na rok 2019, ktorá by mala byť vo výške 70 miliónov eur, pravidlám, týkajúcim sa Strategického plánu SR ohľadne Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2021 až 2027, a návrhmi Rizikového fondu a Marketingového fondu sa na svojom zasadaní v uplynulom týždni venovali predstavitelia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS).

BRATISLAVA. O záveroch zasadania Roľnícke noviny informovala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS), ktorá pri rotujúcom predsedníctve v súčasnosti predsedá aj Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

Predstavitelia RPPS okrem iného reagovali aj na nedávny počin MP RV SR, ktoré sa rozhodlo pomôcť poľnohospodárom v boji so suchom, a v rámci Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 – 2020 vyhlásilo výzvu na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukcie závlahových systémov. V tejto výzve je alokovaných 22 miliónov eur, pričom minimálna výška oprávnených nákladov na jeden projekt predstavuje 10 tisíc eur a maximálna výška jeden milión eur.

Pre menej rozvinuté regióny rezort pôdohospodárstva vyčlenil 20 miliónov eur, a zvyšné dva milióny sú určené pre Bratislavský kraj. O nenávratný finančný príspevok sa môžu uchádzať tak fyzické ako aj právnické osoby, ktoré podnikajú v poľnohospodárskej prvovýrobe. Podmienkou je, aby žiadateľ podnikal v poľnohospodárstve najmenej dva roky pred tým, ako bola vyhlásená táto výzva, uzávierka ktorej je určená na 15. november 2018.

RPPS na toto opatrenie reagovala vyhlásením, že „bez systémových opatrení, ako je napríklad aj Rizikový fond, sa poľnohospodári nemajú možnosť brániť klimatickým zmenám“.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down