21.05.2013 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jedna z možných diverzifikačných aktivít

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vníma vidiecku turistiku a agroturistiku ako jednu z možných diverzifikačných aktivít pre slovenský agrárny sektor a vidiek.

BRATISLAVA. "Nemyslíme si, že z hľadiska štruktúry tvorby zdrojov podnikateľských subjektov v agrárnom sektore bude zohrávať dominantnú úlohu, no pozeráme sa na ňu ako na významný faktor doplnkových príjmov, najmä pre stredne veľké a väčšie poľnohospodárske podniky. Možnosti na jej rozvoj nie sú totiž všade rovnaké, hoci prakticky na každom mieste majú k dispozícii aspoň aké - také predpoklady na získavanie turistov pre pobyty a čerpanie služieb v zariadeniach a objektoch vidieckej turistiky," povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Slovensko by podľa neho malo účinnejšie využívať potenciál svojej vidieckej turistiky a agroturistiky. Vidiek v SR je aj podľa zahraničných odborníkov ako stvorený pre vidiecku turistiku a agroturistiku, ale potrebuje stabilnejšie organizačno-technické, legislatívne a propagačné zázemie, ktoré by ho pomohlo dostávať viac do povedomia potenciálnych domácich i zahraničných klientov. Vidiecka turistika a agroturistika je podľa neho síce naozaj osobitá, ale zároveň aj veľmi perspektívna.

"Z viacerých strán počúvame, že stále máme v jej ekonomických prínosoch aspoň 30-% rezervy, takže by sa nemal podceňovať ani jej hospodársky význam. Jej potenciál sa odhaduje minimálne na 25 až 30 % z celkových tržieb cestovného ruchu, takže touto cestou by slovenský vidiek mohol každoročne získať stovky miliónov eur navyše. Pre časť ľudí môže predstavovať hlavné zamestnanie, pre mnoho iných vedľajšie, ktoré prispeje k rastu ich životnej úrovne," konštatoval.

"Nemusíme sa hneď porovnávať s Rakúskom, Nemeckom alebo Švajčiarskom, kde majú s rozvíjaním vidieckej turistiky a agroturistiky dlhoročné skúsenosti. Momentálne by nám celkom mohlo stačiť, keby sme sa dopracovali aspoň na úroveň Poľska, ktoré dosiahlo výrazný pokrok. A časom by pre nás nemuseli byť nedostihnuteľní ani spomínaní lídri svetového cestovného ruchu, vrátane vidieckej turistiky a agroturistiky," zdôraznil.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down