14.06.2016 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednou z priorít predsedníctva SR v EÚ bude riešenie nekalých praktík

Jednou z priorít predsedníctva SR v Rade EÚ bude riešenie nekalých praktík. Uviedla to dnes v Bratislave na stretnutí lídrov slovenského poľnohospodárstva šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

BRATISLAVA. Malou časťou nekalých praktík je tzv. dvojitá kvalita potravín, ktoré na európskom trhu majú síce rovnaký obal, ale nie identický obsah. "V tomto však svitá na lepšie časy, pretože na pôde Európskeho parlamentu (EP) bola prijatá správa ohľadom nekalých obchodných praktík s viac ako 30 bodmi, s ktorými sa EP vo väčšine stotožnil. Nahráva to teda do karát nielen všetkým európskym krajinám, ktoré voči nekalým praktikám bojujú, ale hlavne Slovensku, pre ktoré sú nekalé praktiky prioritnou témou predsedníctva," priblížila.

Na Slovensku je podľa nej najtypickejšou nekalou praktikou nevyvážené prerozdelenie pridanej hodnoty v rámci potravinového dodávateľského reťazca výroba – spracovanie - obchod. "Vzťahy v celom dodávateľskom reťazci sa musia 'vyčistiť'. Bez toho, aby sme o tomto probléme hovorili, sa toto nebude dať vyriešiť," doplnila.

Zdôraznila zároveň, že nekalé obchodné praktiky, ktoré sú problémom nielen Slovenka, ale celej Európskej únie, výrazne deformujú potravinový dodávateľský reťazec a ohrozujú jeho dlhodobú udržateľnosť. "Prehlbujú taktiež stagnáciu a urýchľujú úpadok domáceho agropotravinárskeho sektora," dodala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down