27.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeme menej mäsa, zemiakov aj ryže

Za posledných 20 rokov sa "chúťky" obyvateľov Slovenska výrazne zmenili. Oproti roku 1992 totiž v súčasnosti skonzumujú menej mäsa, zemiakov, ryže a klesá aj pitie mlieka. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Štatistického úradu SR o ročnej spotrebe potravín obyvateľov SR v rokoch 1992 až 2012.

"V súčasnosti obyvatelia Slovenska skonzumujú až o štvrtinu menej mäsa ako pred 20 rokmi. Na druhej strane im ale viac zachutili ryby, ktorých ročná spotreba sa za posledné dve desaťročia zvýšila o 18%," uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Štatistiky tiež ukázali, že obyvatelia SR konzumujú aj menej zemiakov a ryže ako v roku 1992. Naopak, čoraz väčšej popularite sa tešia cestoviny. "Aj spotreba chleba sa za uplynulých 20 rokov znížila, približne o pätinu, a spotreba pšeničného pečiva takmer až o tretinu. Do popredia sa ale stále viac dostáva trvanlivé pečivo," povedala E. Sadovská.
Obyvatelia SR pijú aj menej mlieka. Kým v roku 1992 priemerný Slovák spotreboval ročne až 90 litrov, vlani priemerná ročná spotreba mlieka dosiahla len 53 litrov. Mohlo by sa zdať, že ľudia žijúci na Slovensku čoraz viac obľubujú konzumáciu rôznych zeleninových šalátov, štatistiky však ukázali, že spotreba zeleniny sa tiež mierne znížila. "Zeleniny a zeleninových výrobkov občania vlani spotrebovali o 5% menej ako v roku 1992. Výrazejšie menej jedia aj ovocie, ktorého ročná spotreba sa znížila o 15%," doplnila E. Sadovská.
Za uplynulé dve desaťročia však vzrástol záujem ľudí o konzumáciu sladkostí. Zvýšila sa spotreba medu, čokolády a čokoládových cukroviniek. Konzumácia medu od roku 1992 dokonca stúpla až dvojnásobne. Napríklad vlani zjedol obyvateľ SR v priemere 5,3 kilogramu čokolády. "Z obyvateľov SR sa stali aj kávičkári, no čaj pijú porovnateľne ako pred 20 rokmi. Kým pred dvoma desaťročiami bola priemerná ročná spotreba praženej kávy 1,5 kilogramu, vlani sa takmer zdvojnásobila. Týka sa to aj spotreby nealkoholických nápojov. Z alkoholických nápojov rástla spotreba vína. Naopak, spotreba piva a tvrdého alkoholu sa znížila," dodala E. Sadovská. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down