19.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

John Deere: nová technológia výsevu a elektrifikácia

Počas hlavného prejavu spoločnosti John Deere na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas spoločnosť odhalila svoje dve nové technológie ktoré pomôžu zákazníkom spoločnosti Deere byť produktívnejšími, ziskovejšími a udržateľnejšími. Veľtrhu, ktorý už tradične priťahuje spotrebiteľské publikum, využíva spoločnosť John Deere každoročne na predvedenie svojho veľkého skoku v technológiách. Tentoraz sme sa dočkali predstavenia nového sejacieho stroja  ExactShot a elektrického rýpadla.

Výstavy, ktorá sa koná každoročne v Las Vegas sa tentoraz zúčastnilo viac ako 3 200 vystavovateľov a viac ako 115 000 návštevníkov z celého sveta. V čele stánku spoločnosti John Deere bol vystavený samohybný postrekovač, ktorý lákal návštevníkov prezrieť si novinky tohto giganta. To, čo ich však skutočne zaujalo boli to investície do technológií, umelej inteligencie a automatizácie, ktoré spoločnosť v posledných rokoch učinila.

John Deere ako svoje hlavné novinky uviedol systém ExactShot, čo je robotický systém hnojenia, spolu s úplne novým elektrickým rýpadlom pre stavebnú časť podnikania.

„Všetko, čo v spoločnosti John Deere robíme, je zamerané na skutočný účel a skutočný dosah,“ povedal Jahmy Hindman, CTO v spoločnosti John Deere. „To znamená, že vyvíjame technológiu, ktorá umožňuje našim zákazníkom poskytovať potraviny, palivo, vlákna a infraštruktúru, ktoré naša rastúca celosvetová populácia potrebuje.“

Keďže sa očakáva, že celosvetová populácia do roku 2050 vzrastie z 8 miliárd na takmer 10 miliárd, poľnohospodári musia na dnešnej ornej pôde zvýšiť produkciu o 60 % až 70 %. A John Deere robí všetko pre to, aby tomu tak aj skutočne bolo.

Čo je ExactShot?

ExactShot podľa slov zástupcov spoločnosti umožňuje farmárom znížiť množstvo štartovacieho hnojiva potrebného počas výsevu o viac ako 60 %. Táto technológia využíva senzory a robotiku na presnú aplikáciu tekutého štartovacieho hnojiva na semená, keď sú umiestnené vo výsevnej brázdičke namiesto aplikácie kontinuálneho toku hnojiva na celý rad semien.

„To, čo nám ExactShot umožňuje, je v skutočnosti distribuovať štartovacie hnojivo presne na tie miesta, kde sa nachádza osivo,“ hovorí Madelyn Koester, senior produktová manažérka a vedúca pre zdravie pôdy v spoločnosti John Deere. „S týmto novým systémom v skutočnosti znižujeme spotrebu hnojív asi o 60 %, čo znamená obrovské úspory nákladov pre poľnohospodárov, ale tiež obrovský vplyv na životné prostredie, keďže aplikujeme oveľa menšie množstvo hnojív, čo znižuje šance na znečistenie vôd a iné veci, ktoré negatívne ovplyvňujú životné prostredie.“

Deere odhaduje 60% úsporu na priemernej farme s použitím hnojiva 10-34-O. Technológia funguje na vysokorýchlostnom sejacom stroji Deere, ktorý dokáže na poli dosiahnuť rýchlosť 16 km/h. Koester zároveň poznamenáva, že sejací stroj pri tejto rýchlosti uvoľňuje 30 semien za sekundu na každý riadok, čo je 720 semien za sekundu na 24-sejacom stroji.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down