13.09.2018 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam kráča agrokomplex a vidiek v súčasnosti?

Kam kráčaš, agrokomplex? Knihu s týmto názvom vydal ešte v roku 1993 Ing. Ján Janovic, CSc., bývalý a 17 rokov, teda najdlhšie, pôsobiaci minister poľnohospodárstva na Slovensku. Rezort, riadený ministrom Jánom Janovicom, patril v 70. a 80. rokoch minulého storočia k najlepším odvetviam v národnom hospodárstve. Poľnohospodárstvo vyrábalo dostatok potravín mierneho pásma, a Slovensko v nich bolo sebestačné.

Otázku z názvu vyššie spomenutej knihy si aj dnes v častých diskusiách o súčasnom upadajúcom agrokomplexe kladú mnohí poľnohospodári, medzi ktorých patria aj prví absolventi vtedajšej Prevádzkovo-ekonomickej fakulty VŠP v Nitre z roku 1964. A nielenže si kladú otázku, ale navrhujú aj riešenie.

Mnohí vykonávali prax v družstvách a na štátnych majetkoch práve počas ministrovania Jána Janovica a svojou prácou v 70. a 80. rokoch sa podieľali na najlepších výsledkoch nášho poľnohospodárstva.

V tom období slovenské poľnohospodárstvo prechádzalo zmenami, a potrebovalo veľa kvalifikovaných odborníkov. Preto na novú požadovanú prevádzkovo-ekonomickú špecializáciu prijali až tristo študentov, z ktorých, žiaľ, štúdium dokončila iba polovica.

Všetkých 150 absolventov nastúpilo podľa vtedajšieho systému na „umiestenky“ do družstiev a na štátne majetky, kde zastávali vedúce posty a realizovali premeny maloroľníckej krajiny na veľkovýrobné technológie.

Dnes už bielovlasí dôchodcovia, absolventi VŠP v Nitre, sa pravidelne každých päť rokov stretávajú v Nitre na ich Alma Mater. Tam vznikol aj záujem poznávať Slovensko a túžba častejšie si pripomenúť náročné, ale aj veselé študentské roky. A tak sa posledných osem rokov stretávajú každoročne na inom mieste.

Osobitne zaujímavé bolo tohtoročné stretnutie na agrofarme v Podkylave a v penzióne Adam, kde mali možnosť bližšie sa zoznámiť s premenami na slovenskom vidieku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down