29.10.2021 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kaprov bude na Vianoce dostatok, aj keď chovateľov predbehli kormorány

Chovateľov kaprov na Iňačovských rybníkoch v okrese Michalovce potrápili aj tento rok rybožravé vtáky. Aj napriek tomu by produkcia rýb zo 450 hektárov vodných plôch mala na zásobovanie predvianočného trhu postačovať.

IŇAČOVCE. Ako sa pre TASR vyjadril vedúci chovného strediska Peter Alexovič, cena vianočného kapra bude oproti vlaňajšku pravdepodobne vyššia.
"Značne nám (kormorány, pozn. TASR) zlikvidovali nižšie kategórie rýb, a tým pádom sme nižšie s produkciou násady do budúceho roka," priblížil Alexovič najväčší problém chovateľov v Iňačovciach s tým, že minulý rok prišlo takto stredisko o takmer 70 % produkcie. Tento rok sa vďaka priaznivej jari darilo najmä jednoročnej rybe, aj tržnej však bude dostatok. "Počítame s menším dopytom, s menšími objednávkami. Každým rokom je to nižšie, tradícia ako keby ustupovala," ozrejmil s tým, že kaprom na vianočných stoloch pomaly začína konkurovať pstruh, losos či sumček africký.
O lovené ryby je aktuálne výrazný záujem zo strany rybárov. "Momentálne, čo máme poznatky, nezvyčajne vysokú cenu majú Maďari a Česi," ozrejmil Alexovič. Drahšie majú byť tak násadové, ako aj tržné ryby. Vedúci strediska preto na základe situácie v susedných štátoch predpokladá, že konečný zákazník si za vianočnú rybu priplatí aj na Slovensku.
Na Iňačovských rybníkoch začali s výlovom násadových rýb v polovici septembra, ryby končiace na vianočných stoloch tu lovia od začiatku októbra do polovice novembra. Tržnej ryby plánujú tento rok vyloviť približne 100 ton.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down