06.07.2011 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kauza E. coli: Podozrenie padlo na Egypt

Európska únia sťahuje z trhu a dočasne zakazuje dovoz určitých typov semien z Egypta po tom, ako sa našla spojitosť semien senovky gréckej pôvodom z Egypta s výskytom baktérie E. coli 0104 v severnom Nemecku a vo francúzskom meste Bordeaux.

Rozhodnutie EÚ nasleduje po správe Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorá bola zverejnená 5. júla a poukazuje na spojitosť medzi európskymi prípadmi nákazy spôsobenej baktériou E. coli a semenami pôvodom z Egypta.
„Spätné pátranie po príčinách kontaminácie baktériou E. coli 0104 v Nemecku a vo Francúzsku bolo jednou z kľúčových priorít EÚ od prvého dňa výskytu nákazy. Správa publikovaná 5. júla nás viedla k tomu, aby sme stiahli určité egyptské semená z trhov EÚ a aby sme dočasne zakázali dovoz semien a fazule pôvodom z tejto krajiny," vyhlásil John Dalli, komisár EÚ zodpovedný za zdravie a ochranu spotrebiteľov.
Pripomenul, že EK bude aj naďalej prísne monitorovať situáciu a ak bude treba, prijme aj ďalšie reštriktívne opatrenia. Rozhodnutie Európskej komisie vyzýva členské štáty únie, aby zabezpečili, že všetky zásoby semien senovky gréckej dovezené z Egypta v rokoch 2009-2011 budú stiahnuté z trhu a následne zničené. Dovoz egyptských semien a fazule bol dočasne pozastavený do 31. októbra 2011.
Uvedené semená senovky gréckej boli dodané z Egypta do viacerých krajín, ako sa pôvodne predpokladalo, vrátane Rakúska, V. Británie a Španielska. Semená z podozrivej egyptskej dodávky v objeme približne 15-tisíc kilogramov boli dodané jednému veľkému nemeckému distribútorovi. Ten ich následne predal 70 rozličným spoločnostiam: 54 v Nemecku a 16 spoločnostiam v ďalších 11 európskych krajinách, informovala agentúra Associated Press.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down