16.09.2013 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každá siedma domácnosť v SR očakáva zlepšenie finančnej situácie

Každá siedma slovenská domácnosť očakáva v najbližšom roku zlepšenie svojej finančnej situácie. Vyplýva to zo Spotrebiteľského barometra III., ktorý počas júla tohto roka uskutočnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

BRATISLAVA. Viac než polovica respondentov v barometri však predpokladá, že finančná stránka ich života zostane nezmenená a podiel pesimisticky zmýšľajúcich domácností, ktoré očakávajú zhoršenie svojich finančných podmienok, predstavoval 27 %.

Slovenské domácnosti však myslia aj na "zadné vrátka" a preto sa viaceré z nich rozhodli šetriť. Prieskum ukázal, že dve pätiny slovenských domácností predpokladajú, že počas budúceho roka budú schopné tvoriť si úspory. Optimistickejšie naladené domácnosti však uvažujú aj nad väčšími investíciami, akými sú kúpa nového auta, či stavba rodinného domu.

"Sen o krajšom bývaní majú viacerí Slováci. Na otázku, či v priebehu najbližších 12 mesiacov zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo 17 % slovenských domácností," komentuje výsledky prieskumu analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Niektorí Slováci sa však v horizonte jedného roka chystajú pustiť aj do väčšej investície. Plánujú tak napríklad kúpu bytu alebo stavbu rodinného domu.

"Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie má v pláne 6 % slovenských domácností. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte alebo dome, avšak s úverom, približne každý dvanásty Slovák," dopĺňa E. Sadovská.

Kúpu nového auta plánuje 7 % slovenských domácností. Približne každá ôsma domácnosť má počas nasledujúceho roka v pláne zvýšiť svoje výdavky aj na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, či iného bytového zariadenia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down