30.08.2022 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každé investovanie musí mať racionálny zmysel

Pred pár rokmi som napísal článok s názvom Quo vadis, slovenské poľnohospodárstvo? Vtedy som si myslel, že náš agropotravinársky sektor je na kolenách a že klesol na samotné dno. Ale mýlil som sa, a dnes je to ešte horšie.

Saldo nášho zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami sa z roka na rok zvyšuje. V prvých piatich mesiacoch roku 2021 sme mali záporné saldo v objeme 680 miliónov eur,  ale za rovnaké obdobie roku 2022 to už bolo 891 miliónov eur.

Najvyššiu položku z toho tvorí dovoz živočíšnych výrobkov v objeme 366 miliónov eur oproti 227 miliónom eur za rok 2021.

Tento vývoj názorne dokumentuje náš totálny úpadok hlavne v oblasti živočíšnej výroby. A veľmi negatívny je aj výhľad do budúcnosti.

Hydinársky priemysel zažíva najhoršie obdobie vo svojej histórii. Zaznamenal nárast cien elektriny o niekoľko stoviek percent, nárast cien krmív o približne 100 percent a nárast cien plynu o 1 000 až 1 500 percent. Drvivá väčšina výrobcov hydiny to určite neprežije, takže máme pred sebou budúcnosť s masívnym dovozom hydinového mäsa.

Pritom už v súčasnosti dovážame asi 80 percent z našej spotreby hydinového mäsa. A budeme ho dovážať ešte viac.

Vo výrobe  vajec sme síce sebestační na 90 percent, ale „valia“ sa k nám vajcia z Poľska, vyprodukované na Ukrajine technológiou, ktorá nie je kompatibilná s požiadavkami obchodných reťazcov, pôsobiacich v EÚ. Našim politikom to však vôbec neprekáža...

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down