05.03.2019 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý má svoj uhol pohľadu

Prezident SR Andrej Kiska v minulom týždni vetoval Zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami. V tom istom týždni zákon kritizovali aj predstavitelia Zväzu obchodu SR. Naopak, na stranu zákona sa postavili predstavitelia SPPK.

BRATISLAVA. Prezident SR Andrej Kiska v uplynulý piatok parlamentu vrátil Zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami, ktorý Národná rada SR schválila 5. februára tohto roku.

K predmetnému zákonu má prezident viacero pripomienok. Okrem iného namieta voči tomu, aby bola v zákone pre obchodné reťazce ustanovená povinnosť uvádzať v reklamných letákoch aspoň 50 percent slovenských potravín z celkového sortimentu tam uvedených potravinárskych výrobkov.

V minulom týždni vyššie spomenutý zákon kritizovali aj predstavitelia Zväzu obchodu (ZO) SR. Na tlačovej besede v Bratislave uviedli, že v podobe, v akej bol tento zákon schválený, „popiera základné princípy právneho štátu a demokratickej spoločnosti“.

Podľa vyjadrenia Martina Katriaka, prezidenta ZO SR, bude mať novela zákona „vážny dopad nielen na slovenských obchodníkov, ale aj na slovenských potravinárov“.

Novoprijatý zákon zavádza okrem iného aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, porušenie ktorej bude sankcionovateľné. A práve v uplatnení tejto klauzuly vidia predstavitelia ZO SR značné riziko.

Prvý viceprezident ZO SR Pavol Konštiak v tejto súvislosti upozornil na vážnu mieru ohrozenia podnikateľov obchode, ktorí sú v zmysle tejto klauzuly vystavení riziku neprimeranej pokuty až do výšky 500 tisíc eur.

„Čo si ministerstvo pôdohospodárstva zmyslí, že je neprimeraná podmienka, tak to bude neprimeraná podmienka. Všetky pokuty, ktoré vyplývajú z tohto zákona, a ktoré bude udeľovať ministerstvo pôdohospodárstva, a nie Protimonopolný úrad, budú splatné hneď. To je naozaj vážna vec,“ povedal P. Konštiak.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down