11.02.2011 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý piaty nákup potravín má nedostatky

Výsledky minuloročných kontrol potravín v obchodoch na Slovensku sú podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolta Simona alarmujúce.

„Každý piaty nákup v hypermarketoch alebo supermarketoch skončí tým, že nakúpite tovar, ktorý je v rozpore so zákonom o potravinách. Potraviny sú pokazené, sú po lehote spotreby, majú porušený teplotný režim a podobne," uviedol podľa TASR Zsolt Simon.
Minister zároveň informoval, že Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR vykonala minulý rok 44 125 úradných kontrol potravín, pričom nedostatky zistila v 8 941 prípadoch.
„V hyper- a supermarketoch bola vykonaná kontrola 6696-krát, pričom sa zistili nedostatky u 26,94 percenta kontrol. V stredne veľkých predajniach sa zistili nedostatky u 24,02 % kontrol a v malých predajniach u 18,88 % kontrol," spresnil minister.
„Za najzávažnejšie považujeme tie pochybenia, keď sa predávali nevyhovujúce výrobky z hľadiska laboratórnych vyšetrení, ktorých bolo 789 prípadov. V 1236 prípadoch bol porušený predaj tovaru po dobe spotreby alebo minimálnej trvanlivosti. Vyskytlo sa aj falšovanie a pozmeňovanie údajov, a to v 16 prípadoch. Je to až alarmujúce," dodal Zs. Simon.
Štátna veterinárna a potravinová správa vlani uložila blokové pokuty a sankcie v správnom konaní v celkovej výške 1,21 milióna eur. Počet zistených nedostatkov v minulom roku v medziročnom porovnaní minister označil za stagnujúci.
V záujme zlepšenia situácie na potravinovom trhu chce minister zaviesť transparentný systém informovania verejnosti o tom, čo sa nachádza v obchodoch.
„Zmena systému kontroly potravín nie je jednoduchá. Práve preto od môjho nástupu do úradu pracujeme na tom, aby sme zmenili zákon o veterinárnej starostlivosti, ako aj zákon o potravinách," informoval Zs. Simon.
Ministerstvo podľa jeho slov "pomaly finišuje" s prípravou obidvoch uvedených zákonov. „Zákony musia byť pripravené spoločne, lebo jeden hovorí o kvalitatívnych parametroch potravín a o postihoch a druhý zákon je o výkone kontrolnej činnosti. Je nám jasné, že musíme zaviesť u potravín taký kontrolný systém, pri ktorom nie sú kontrolný a kontrolovaný subjekt územne previazané," zdôraznil minister pôdohospodárstva.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down