24.11.2016 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý to vidí po svojom

Politici ich vítajú a prezentujú ako úspech, avšak podnikatelia sú oveľa opatrnejší a hovoria skôr o rizikách. A vo finále ich odmietajú. Reč je o obchodných dohodách TTIP a CETA. Kým druhú z nich sa nedávno podarilo podpísať v Bruseli, podpis tej prvej je aj v dôsledku výsledkov nedávnych prezidentských volieb v USA viac ako otázny.

BRATISLAVA. Keď bola na sklonku októbra 2016 v Bruseli podpísaná obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, vo verejnosti známa pod skratkou CETA, poprední slovenskí vládni predstavitelia nešetrili nadšením .

„Tešme sa z toho, že máme progresívnu a dobrú zmluvu obchodného charakteru, ktorá môže byť príkladom aj pre ďalšie krajiny,“ uviedol v tejto súvislosti predseda vlády SR Robert Fico, ktorý dohodu CETA podpísal vo funkcii predsedu Rady EÚ.

A podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič považuje podpis tejto dohody za „ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ“.

"Od prvého dňa uplatňovania dohody to bude pre všetkých exportérov znamenať šetrenie nákladov v dôsledku odstránenia ciel u približne 98 percent tarifných položiek, čo je najlepší výsledok, aký EÚ dosiahla v doterajších rokovaniach o dohodách o voľnom obchode," konštatoval podľa agentúry TASR podpredseda EÚ M. Šefčovič.

A dodal, že CETA nemení legislatívu v citlivých oblastiach ako sú rastové hormóny v mäse či geneticky modifikované organizmy, a že pre európskych spotrebiteľov táto dohoda nepovedie ku zníženiu štandardov.

Kým pre ÉÚ a Kanadu ide o významný posun v obchodných pravidlách, Slovenská republika z tejto dohody asi nebude mať ktovieaký prínos.

„Celkový objem výmeny tovarov a služieb medzi SR a Kanadou je na úrovni 0,24 percenta z našej celkovej zahranično-obchodnej výmeny,“ ozrejmil podľa správy TASR minister hospodárstva SR Peter Žiga.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down