30.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Keď chcete byť odlišní, vsaďte na Steyr-a

Rakúske traktory Steyr nevídame na našich poliach tak často, ako napríklad ich koncernových konkurentov Case IH, či New Holland. Možno je to tým, že táto značka nie je u nás až taká známa (napriek tomu, že sa vyrába v susednom Rakúsku), a možno tým, že sa jedná už v základných konfiguráciách o nadštandardne vybavené stroje, po ktorých sa obzerá menej ľudí. Každopádne, kto dnes vlastní Steyer-a, stáva sa odlišným, a to v dobrom.

Rakúsky výrobca ponúka zákazníkom široké portfólio produktov, v ktorom nájdeme hneď sedem modelových radov. Steyr momentálne so svojimi traktormi dokáže pokryť výkonovú hladinu 58 – 300 konských síl, čo je pre väčšinu farmárov a poľnohospodárskych podnikov viac, než postačujúce. Vo výbave nových modelov nechýbajú v podstate žiadne moderné inteligentné systémy – koncern CNH Industrial je predsalen silným hráčom na trhu s ťahovými prostriedkami a tak si zákazníci môžu užívať vymoženosti komfortného ovládania, ale i presného poľnohospodárstva. Napriek tomu, že sa naše polia nehemžia týmito bielo-červenými traktormi, nájsť spokojného zákazníka Steyer-u na Slovensku nebolo vôbec ťažké.

Zo značky Steyr sú nadšení

Z redakcie sme nabrali tentoraz smer východ, a našou cieľovou destináciou bol okraj mesta Vranov nad Topľou. Práve tu hospodári rodina Dzurjaninovcov, ktorú momentálne vedie jeden z troch bratov, Peter. „Sme traja bratia, ktorí pracujú ako súkromne hospodáriaci roľníci už šiesty rok. Obrábame 150 hektárov ornej pôdy a niekoľko hektárov trvalých trávnych porastov v katastroch Hencovce, Nižný Hrabovec, Poša a Vranov nad Topľou. Na našich pôdach pestujeme v podstate klasické plodiny, ako sú jačmeň, pšenicu, kukuricu, sóju, hrach, repku, horčicu, no v budúcnosti rozmýšľame aj nad pestovaním špeciálnych plodín,“ predstavil rodinné podnikanie Peter Dzurjanin, súkromne hospodáriaci roľník a hrdý majiteľ traktora Steyr.

O značke Steyr sa dopočul od svojho suseda, ktorý bol taktiež shr-károm a v minulosti vlastnil traktor Steyr. I keď si Peter na model traktora už presne nespomína, do pamäte sa mu vryla jeho spoľahlivosť – susedov traktor totiž pracoval vždy takmer bez poruchy. Susedov traktor bol teda prvou skúsenosťou rodiny Dzurjaninovcov so značkou Steyr, no informácie pred kúpou nového stroja zbierali zo všetkých strán. V meste Sankt Valentin, kde prebieha výroba rakúskych traktorov, totiž práve zhodou okolností pracuje i mama bratov Dzurjaninovcov, a tak im podarilo touto cestou dostať v minulosti i do výrobného závodu. Prácu na poliach donedávna ešte zastával starý Zetor Crystal, no ako to býva, postupom času dospeli bratia k záveru, že ku efektívnemu hospodáreniu bude potrebné investovať do niečoho nového. „Keď sme sa začali rozhodovať o kúpe nového traktora, ako prvá nás napadla značka Steyr. Chceli sme vedieť o tejto značke viac, a tak sme si šli traktory pozrieť na podujatie do Čiech, kde ide ich predaj v omnoho väčšom množstve, ako u nás na Slovensku. Pred kúpou sme sa dostali aj do výrobného závodu Steyr v rakúskom Sankt Valentine, vďaka čomu sme si dokázali vytvoriť ucelený obraz o výrobe týchto traktorov,“ spomína na voľbu nového traktora P. Dzurjanin a pokračuje: „V našom okolí pracuje množstvo žltých, zelených, modrých, či červených traktorov a medzi dnešnými modernými traktormi už ťažko nájdete nejaké markantné rozdiely. Spomínam si na vetu z kampane Steyr, ktorá znela: Radosť sa odlíšiť. A my sme sa chceli odlíšiť. A tak sme sa rozhodli, že si zaobstaráme traktor Steyr, ktorý nemá nikto na okolí.“

Uplynuli tri roky

Podľa vynikajúcich referencií bratia uvažovali tak, že by si nový stroj chceli ponechať čo možno najdlhšie. Výber tak prispôsobili ich plánu rozšíriť v budúcnosti výmeru pestovaných plodín, z čoho vzišlo konečné rozhodnutie – traktor s dvestoštyridsiatimi konskými silami, Steyr 6240 CVT.

Od tej doby uplynuli dva roky a Steyr 6240 CVT ide ako hodinky. 6,75 litrový motor FPT s výkonom 177 kW, turbodúchadlom a chladičom plniaceho vzduchu dodávajúci maximálny krútiaci moment už pri nízkych otáčkach 1400 min-1, či plynulá prevodovka CVT vyzerajú na takú malú výmeru na prvý pohľad predimenzovane, no plány Dzurjaninovcov s týmto traktorom nekončia tak skoro.

„Nákup všetkých strojov je robený cez naše súkromné financovanie bez projektov – o to je to náročnejšie. Aj preto sme sa rozhodli, že pôjdeme do kúpy jedného z najvýkonnejších traktorov výrobcu, pretože, ak by sme v budúcnosti rozširovali výmeru, menší traktor by nám už nemusel stačiť. Rad CVT, z ktorého sme vyberali má modely od 200 až po 240 koní. Pôvodne sme chceli traktor s maximálnym výkonom 200 konských síl, ale ak sme zvážili, že všetky tieto traktory sú rovnako ťažké a ťahá ich motor rovnakých rozmerov, výkonnejšia alternatíva nám prišla ako rozumnejšia. Traktor vlastníme tretím rokom a má 700 motohodín a sme s ním spokojní“ spomína na výber traktora Peter Dzurjanin.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down