Keď múčnatka, tak jedine Archer Turbo

V minulom roku spoločnosť Syngenta uviedla na slovenský trh nový fungicíd Archer Turbo. Hneď v prvej sezóne si ho vyskúšalo mnoho pestovateľov s veľkou spokojnosťou. Prečo? Ide o ideálny fungicíd do prvých aplikácií, predovšetkým tam, kde je hlavným problém v T1 múčnatka. Archer Turbo je ozajstným špecialistom na múčnatku, ktorú efektívne zastaví svojim Stop-efektom.

Stop-efekt na múčnatku, ktorý je pre Archer Turbo charakteristický, má na svedomí predovšetkým fenpropidin. Táto aktívna látka má voči múčnatke silný eradikatívny účinok, čím dokáže zastaviť chorobu už po objavení prvých príznakov. Účinkuje veľmi dobre aj pri preventívnych aplikáciách. Pôsobí ako inhibítor biosyntézy ergosterolu, ale iným spôsobom ako azolové fungicídy. Má tak význam ako hodnotný antirezistentný prvok pri ochrane obilnín proti múčnatke trávovej.

Fenpropidin ideálne dopĺňa druhá účinná látka, ktorou je propiconazole. Je absorbovaný asimilujúcimi časťami rastlín a následne šírený xylémom. Vplyvom systemického šírenia sa rýchlo a rovnomerne ukladá vo vnútri rastlinných tkanív, kde likviduje hubové patogény vo fáze tvorby prvých  príchytných orgánov (haustórií). Biologický spôsob účinku propiconazolu umožňuje jej prentívne i kuratívne použitie.

Obe účinné látky svojim vzájomným pôsobením tvoria Archer Turbo, ktorý je ideálnym produktom pre prvé fungicídne aplikácie, predovšetkým v lokalitách, kde je múčnatka trávová kľúčovým problémom. Avšak spektrum účinnosti je oveľa širšie. Archer Turbo účinkuje veľmi dobre aj na hrdze, septoriózu plevovú či pšeničnú.  V jačmeni si poradí aj s hnedou škvrnitosťou alebo rynchospóriovou škvrnitosťou.

Ďalšou prednosťou produktu je jeho spoľahlivosť i za chladného počasia, čo je pre prvé a skoré fungicídne aplikácie dôležitou vlastnosťou. Je absorbovaný do rastliny veľmi rýchlo – prevažná časť už počas prvej hodiny po aplikácii.  Rýchle systemické rozvedenie zaručuje, že účinok sa objaví veľmi skoro.

Archer Turbo je registrovaný do pšenice a jačmeňa v dávke 0,8 alebo 1 l/ha. Aplikačné okno je veľmi široké, od fázy BBCH 29 (koniec odnožovania) až po BBCH 65 (stred kvitnutia). Avšak vďaka špecifickému pôsobeniu na múčnatku je vhodná jeho aplikácia v prvom fungicídnom termíne. Vďaka tomuto odporúčanému termínu je ideálne použiť prípravok Archer Turbo spoločne s regulátorom rastu Moddus v BBCH 31. Oba produkty sa spolu vzájomne veľmi dobre podporujú – vykazujú takzvané synergické pôsobenie.

Spoločnosť Syngenta ponúka pre prvé aplikácie naďalej tradičný a na slovenskom trhu obľúbený fungicíd Stereo 312,5 EC, vo výhodnom balíčku s regulátorom Moddus. Vďaka špičkovej účinnosti je Stereo 312,5 EC učené predovšetkým na porasty s vysokým úrodovým potenciálom, pri silnom tlaku steblolamu, do potravinárskych pšeníc alebo kvalitných sladovníckych jačmeňov.

Autor: Ing. Eva Kabylová, Syngenta Czech and Slovakia

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *