02.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Keď výnos, tak jednoznačne Aganos

Tohtoročná sezóna sa svojim priebehom výrazne odlišuje od tých minulých. Suchú a poväčšine teplotne nadpriemernú jar, na akú sme si pomaly zvykali, strieda jar chladná a daždivá. Ako si v týchto podmienkach poradí odroda repky ozimnej Aganos?

           V tomto roku repky zakvitali skutočne extrémne neskoro. Naprieč našou krajinou došlo k výrazným rozdielom čo do vývojovej fázy repky. Keď sa pozrieme do Čiech, tak v Polabí repky k 20. 5. 2021 častokrát už dokvitali, no na Vysočine sa ešte len do kvitnutia púšťali. Na Slovensku sme to mali v porovnaní východ-západ podobne. Na všetkých lokalitách však patrila ozimná repka Aganos k tým najskoršie kvitnúcim. Bolo to viditeľné nielen na začiatku, ale aj na konci kvitnutia.

Tekovské Lužany - POP SPZO 2021/2022

       Ako je tento náskok Aganos schopný využiť aj čo do skorosti v zbere sme nehodnotili len my, ale tiež SPZO v Čechách a na Slovensku.

        Aganos bol v registračnom konaní zaradený do sortimentu stredne skorých odrôd. Práve výsledky SPZO uvedené v „Stanovisku k odrodovej skladbe repky pre rok 2021/2022 v ČR“ vypovedajú na základe nameranej vlhkosti pri zbere, že Aganos je radený k tým skoršom v tomto sortimente. Medzi prednosti sú uvádzané veľmi vysoký výnos, ktorý Aganos preukázal aktuálnym víťazstvom v rámci trojročného testovania v Zozname odporúčaných odrôd. Mimo to má veľmi vysoko hodnotenú odolnosť voči poliehaniu, ktorá je podporená stredne vysokým vzrastom. Podľa našich meraní sa jej výška pohybuje okolo 150 cm. Veľmi vysoký výnos je podporený vysokou HTS, ktorá je u repky Aganos veľmi dôležitým výnosotvorným prvkom. Rovnako v pokusoch SDO bol Aganos čo do HTS medzi testovanými hybridnými odrodami víťazom. Iste tiež poteší, že v rámci SPZO hodnotenia v kolónke výrazných rizík je uvedené oznámenie, že výrazné riziká nemá.

V rámci „Odrodového stanoviska SPZO SR pre rok 2020/2021“ obsadil Aganos prvé miesto v hodnotených poloprevádzkových lokalít západného Slovenska v zberovom roku 2020.

Čo by mohlo prispieť k úspešnej žatve repky Aganos v tomto roku?

Môže tým byť aj zvýšená nepukavosť šešúľ, pretože pomerne často padajú krúpy. Dúfajme, že toto nevyrovnané obdobie v počasí je už na konci a nebude potrebné, aby šešule Aganou predviedli svoju schopnosť nepukavosti.

Čím vyniká ozimná repka Aganos

Ná záver si dáme malé zhrnutie, prečo siahnuť práve po repke Aganos. Toto je jej stručná charakteristika.

  • Stredne skorý hybrid
  • Mnohé prvenstvá v testovaní v ČR a SR
  • Stabilné a veľmi vysoké výnosy
  • Vysoká HTS aj v suchých podmienkach
  • Hybrid nesúci geneticky podmienenú odolnosť voči vírusu žltačky okrúhlice (TuYV) a Phoma lingam (gén RLM7)
  • Rýchly vývoj na jeseň spojený s možnosťou neskorej sejby
  • Vhodný aj na horšie stanovištia
  • Vysoká odolnosť voči vyzimovaniu a poliehaniu
  • Veľmi dobrý zdravotný stav

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down