03.06.2013 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klesol počet chovateľov ošípaných

Vlaňajšia nedobrá úroda hustosiatych obilnín a neustále rastúce ostatné náklady na produkciu sú príčinami poklesu počtu chovateľov ošípaných a hovädzieho dobytka aj v regióne Dunajskej Stredy. Uviedla to pre TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

BRATISLAVA. "V chove ošípaných je situácia najhoršia, pretože zo 68 fariem registrovaných v roku 2009 ich teraz zostalo len 14. A v súčasnej dobe ešte niektorí chovatelia uvažujú o ukončení chovu ošípaných. Chov ošípaných je sektor odkázaný na zánik, pretože nákupné ceny jatočných ošípaných nie sú v súlade s nákladovými položkami," spresnila.

AKS pokles chovov v dunajskostredskom regióne podľa nej registruje aj u hovädzieho dobytka. "Minulý rok, aj vzhľadom na to, že v SR nebola dobrá úroda obilnín, mali chovatelia veľké problémy so zabezpečením kŕmneho obilia," priblížila. "Kým v roku 2009 mala Dunajská Streda ešte 56 registrovaných fariem hovädzieho dobytka, tak v súčasnosti ich má už len 24, a aj to sú väčšinou chovatelia dojníc, ktorí majú pridelené kvóty mlieka, alebo ktorí musia plniť záväzky voči programu rozvoja vidieka," dodala H. Patasiová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down